Rząd za powstaniem sieci szpitali. Jeden wicepremier się wyłamał

Rząd za powstaniem sieci szpitali. Jeden wicepremier się wyłamał
Rząd za powstaniem sieci szpitali. Jeden wicepremier się wyłamał
tvn24
tvn24Zmiany mają wejść w życie w październiku

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o tzw. sieci szpitali. Jak poinformowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło, zdanie odrębne wobec tego projektu złożył wicepremier Jarosław Gowin. - Oczywiście ma do tego prawo, natomiast nie podzielam jego obaw - mówiła szefowa rządu. Zmiany mają wejść w życie 1 października tego roku.

- To jest początek naszej kolejnej reformy, którą zobowiązaliśmy się przeprowadzić. W kampanii wyborczej mówiliśmy o tym, że służba zdrowia wymaga reformy, że obecny system nie spełnia oczekiwań przede wszystkim pacjentów - powiedziała Szydło podczas spotkania z dziennikarzami.

- To jest reforma, która zapewne będzie wywoływała i wywołuje już dyskusje, ale jesteśmy do niej dobrze przygotowani. Prace nad przygotowaniem tych projektów trwały bardzo długo, nie tylko teraz w czasie rządów PiS, tych kilkunastu miesięcy, ale już dużo wcześniej - tłumaczyła szefowa rządu.

- Ideą wokół której budujemy naszą reformę służby zdrowia jest idea, którą głosił, i o której mówił, świętej pamięci prof. Zbigniew Religa. Mówił o tym, że w centrum wszystkich działań służby zdrowia musi być pacjent - podkreśliła.

Premier przyznała, że zmiany w służbie zdrowia nie są łatwe. - Musimy tutaj pogodzić i połączyć różne aspekty. Z jednej strony są pracownicy służby zdrowia, z drugiej strony są samorządy, lokalne społeczności - powiedziała Szydło.

Jednocześnie poinformowała, że zdanie odrębne wobec tego projektu złożył wicepremier Jarosław Gowin.

- Oczywiście ma do tego prawo, natomiast nie podzielam jego obaw, ani też nie bardzo rozumiem te jego zastrzeżenia - mówiła Szydło. - Zapewne w trakcie prac parlamentarnych będzie jeszcze możliwość i okazja do tego, aby mógł zgłosić poprawki, które będą go satysfakcjonowały - dodała.

Czym będzie sieć szpitali?

Przyjęty we wtorek projekt dotyczy utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali.

Przewiduje on, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe.

Premier poinformowała we wtorek, że podczas posiedzenia rządu minister zdrowia zgłosił autopoprawkę do projektu, zgodnie z którą przewidywane zmiany wejdą w życie nie 1 lipca - jak początkowo planowano - a 1 października tego roku.

Autor: ts/adso / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości