Polska

Rząd da pieniądze na domy seniorów. Będzie nordic walking i ciepły posiłek

Polska

CASZ domów dziennego pobytu będą mogły korzystać osoby powyżej 60. roku życia

Premier Ewa Kopacz nie wyklucza, że pod koniec miesiąca przedstawi informację na temat stanu realizacji zapowiedzi z jej ubiegłorocznego expose. - Chcę przekonać Polaków do tego, że w krótkim czasie można wiele zrobić - powiedziała premier we wtorek.

Na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów Kopacz proszona była o komentarz do wyników jednego z ostatnich sondaży poparcia dla partii, w którym Prawo i Sprawiedliwość wyprzedziło Platformę Obywatelską, a do Sejmu wszedłby jeszcze tylko Sojusz Lewicy Demokratycznej. - Sondaże pokazują się z różną częstotliwością, z różnych sondażowni i są różne. Raz pokazują przewagę PO, raz PiS. Nie koncentrowałabym się na sondażach i nie czynię tego na co dzień. Przyszłam tutaj do roboty i robię to, co do mnie należy - powiedziała szefowa rządu.

"W krótkim czasie można wiele zrobić"

Podkreśliła, że chce przekonać Polaków do tego, że "w krótkim czasie można wiele zrobić". - Czasu mam niewiele, do października - dodała. Jak zapewniała, chce "maksymalnie" wiele zrealizować z zapowiedzi, które złożyła w swoim expose w październiku ub. roku. - Może pod koniec tego miesiąca uda mi się sprawozdać, jak procentowo wygląda realizacja zapowiedzi. Ta praca będzie najlepszym dowodem na to, po co tu trafiłam - mówiła Kopacz.

Jednym z punktów, które Kopacz zapowiedziała w swoim expose, było stworzenie programu dla seniorów. We wtorek premier poinformowała, że do końca br. ma powstać ok. 100 domów dziennego pobytu.

Program Senior-Wigor (Wiedza Integracja Godność Opieka i Rehabilitacja) zakłada wspieranie samorządów w tworzeniu i prowadzeniu 8-godzinnych Dziennych Domów "Senior-WIGOR" oraz klubów "Senior-Wigor". Rząd chce na to przeznaczyć 370 mln zł.

- Samorządy terytorialne co najmniej przez 3 lata będą musiały utrzymać taką placówkę. Będziemy partycypować również w utrzymaniu rezydentów tych domów w wysokości 1/3 (kosztów), ale nie więcej niż 200 zł opłaty dobowej - mówiła premier.

Nordic walking i ciepły posiłek

Kopacz dodała, że "w ośrodkach osoby powyżej 60. roku życia będą mogły spędzać czas i rehabilitować się". - Będzie tam profesjonalna obsługa medyczna, sale do odpoczynku - zaznaczyła.

Zgodnie z projektem, domy dziennego pobytu seniora mają zapewniać m.in. dostęp do internetu, czytelni, rehabilitację i zajęcia ruchowe, np. nordic walking oraz różnego rodzaju pracownie dla osób starszych, a także przynajmniej jeden ciepły posiłek. Mają one nie tylko umożliwić seniorom (w programie określanym jako osoby powyżej 60 lat, nieaktywne zawodowo) aktywne spędzanie czasu wolnego, ale także zaktywizować ich i zaangażować w działania samopomoc.

Autor: eos/ja / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CAS

Pozostałe wiadomości