TVN24 | Polska

Dwa wnioski o odwołanie Terleckiego. Wicemarszałek "w bardzo dobrym, szampańskim humorze"

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP, TVN24
Terlecki: ja mam dobre nastroje, zobaczymy, jaki będzie wynik TVN24
wideo 2/5
TVN24Terlecki: ja mam dobre nastroje, zobaczymy, jaki będzie wynik

Posłowie zajmą się w środę wieczorem wnioskami o odwołanie Ryszarda Terleckiego (PiS) z funkcji wicemarszałka Sejmu - poinformowali wicemarszałkowie Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) i Piotr Zgorzelski (KP-PSL). - Ja mam dobre nastroje, zobaczymy, jaki będzie wynik - powiedział dziennikarzom Terlecki.

Po środowym posiedzeniu Prezydium Sejmu wicemarszałkowie Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) i Piotr Zgorzelski (KP-PSL) przekazali dziennikarzom, że wnioskami o odwołanie Terleckiego posłowie zajmą się w środę wieczorem. Jak wynika z najnowszego harmonogramu Sejmu, rozpoczęcie tego punktu zaplanowano na godz. 20.15.

Wnioski w sprawie odwołania wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego (PiS) złożył klub KO oraz wspólnie klub Lewicy i koło Polska 2050. Mają one związek ze słowami szefa klubu PiS na temat liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Terlecki "był w bardzo dobrym, szampańskim humorze"

Na pytanie w "jakim nastroju jest wicemarszałek Terlecki" w związku z tym, że mają być rozpatrywane wnioski o jego odwołanie, Kidawa-Błońska odpowiedziała, że Terlecki "powiedział, że już jest gotowy, żeby się wyprowadzić ze swojego gabinetu". - Ale powiedział to z uśmiechem, więc sam w to nie wierzy - dodała. Z kolei Zgorzelski powiedział, że Terlecki "był w bardzo dobrym, szampańskim humorze".

Sam wicemarszałek pytany przez dziennikarzy o nastrój przed rozpoznaniem wniosków, odparł: - Ja mam dobre nastroje, zobaczymy, jaki będzie wynik.

Terlecki sugerował, by Cichanouska "szukała pomocy w Moskwie"

Wpis na Twitterze, który jest bezpośrednim powodem wniosków o odwołanie Terleckiego, odnosił się do informacji, że liderka białoruskiej opozycji będzie gościem Campusu Polska Przyszłości - wydarzenia, które na przełomie sierpnia i września organizuje Ruch Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego. "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - napisał wicemarszałek, kilka godzin później na Facebooku rozwijając jeszcze wątek spotkań Cichanouskiej.

Później Terlecki wystosował list do opozycjonistki, w którym oświadczył, że nie dziwi się, że Cichanouska spotyka się z opozycją, ale "chciałby, żeby przyjmując zaproszenie na zjazd antyrządowej organizacji, miała świadomość, że staje po jednej stronie politycznego sporu". W ubiegłym tygodniu Terlecki i Cichanouska spotkali się w Wilnie. Doradca liderki białoruskiej opozycji Franak Wiaczorka powiedział, że Terlecki wyjaśnił Cichanouskiej swoje stanowisko oraz że uzgodniono, iż sprawa białoruska powinna być poza wszelkimi podziałami.

Autor:js/adso

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24