Nowy kandydat do TK "ustalony". Terlecki: raczej niekojarzony ze Zjednoczoną Prawicą

Polska

Ryszard Terlecki o kandydaturach PiS do Trybunału Konstytucyjnegotvn24
wideo 2/35

Nowy kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego jest już ustalony - poinformował w rozmowie z TVN24 wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do wycofania poprzedniej kandydatury Roberta Jastrzębskiego na to stanowisko. Mówił, że "raczej nie jest" to osoba kojarzona z obozem Zjednoczonej Prawicy.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wycofali swoje poparcia dla jednego z kandydatów na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. - Sam jestem tym trochę zaskoczony - powiedział szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast, poseł PiS. Przekazał, że w środę komisja zaopiniuje tylko dwie pozostałe zgłoszone przez PiS kandydatury: Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz.

Terlecki: nowy kandydat jest już ustalony

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) pytany przez reportera TVN24 o powody wycofania kandydatury Jastrzębskiego, odpowiedział, że ich nie zna. Terlecki na początku rozmowy poinformował, że "z tego, co się orientuje", pojawił się już nowy kandydat, a na jej zakończenie podkreślił, że "jest on już ustalony".

Na pytanie, czy jest to osoba kojarzona z obozem Zjednoczonej Prawicy, odparł, że "nie wie, czy jest kojarzona, raczej nie".

Terlecki tłumaczył, że jest już za późno, aby formalnie zgłosić następnego kandydata, więc dopiero przy następnym posiedzeniu "będzie można to przeprowadzić". Kadencje trzech ustępujących sędziów Trybunału Konstytucyjnego kończą się 3 grudnia.

Na pytanie, czy decyzja o wycofaniu Jastrzębskiego miała związek z wewnętrzną rywalizacją partii w obozie Zjednoczonej Prawicy, Terlecki odparł, że "być może, ale prawdę mówiąc, nie zna szczegółów".

KIM JEST ROBERT JASTRZĘBSKI? CZYTAJ WIĘCEJ >

Kandydaci PiS do Trybunału Konstytucyjnego

Klub PiS w końcu października zgłosił jako kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojnę-Duch. Centrum Informacyjne Sejmu przekazało wówczas, że procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała zostać powtórzona w nowej kadencji Sejmu. Wynika to między innymi z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych.

PiS jeszcze raz zgłosiło swoich kandydatów w piątek. Tym razem nie przedstawiło jednak kandydatury Chojny-Duch. Zgłoszona została właśnie kandydatura Roberta Jastrzębskiego, jednak posłowie PiS wycofali poparcie dla niej.

- Kilkudziesięciu posłów wycofało swoje poparcie dla rzeczonej kandydatury na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, że ta kandydatura nie będzie rozpatrywana. Procedura zgłoszenia kandydata na członka Trybunału Konstytucyjnego zostanie ponowiona. Termin zgłoszeń zostanie przedstawiony przez marszałek Sejmu najpewniej w tym tygodniu - przekazał w środę dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Grzegrzółka.

Autor: mjz/adso/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24