Polska

"Ryszard Kalisz odejdzie z SLD". Europa Plus już z Kurczukiem

Polska

Grzegorz Kurczuk z Europą Plus
tvn24Grzegorz Kurczuk będzie współtworzył program inicjatywy Europa Plus

Grzegorz Kurczuk, minister sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera, jako pierwszy z działaczy SLD "zareagował na apel" Ruchu Palikota i rozpocznie współpracę z Europą Plus. - Bardzo dziękuję za tę decyzję i witam w naszym gronie - powiedział Palikot w czasie spotkania w Sejmie działaczy Ruchu Palikota oraz przedstawicieli innych partii.

Kilka dni temu Palikot poinformował, że ruszają prace zespołów programowych Europy Plus, mających tworzyć program inicjatywy; zaprosił do nich także polityków SLD.

- Grzegorz Kurczuk, minister w rządzie Leszka Millera, jako pierwszy z działaczy SLD zareagował na nasz apel (...) Bardzo dziękuję za tę decyzję i witam w naszym gronie - powiedział Palikot w czasie spotkania działaczy Ruchu Palikota oraz przedstawicieli innych partii m.in. SdPl w Sali Kolumnowej w Sejmie.

"Kalisz odejdzie z SLD"

Dziennikarze pytali też Palikota podczas konferencji, czy Ryszard Kalisz odejdzie z SLD i czy ma na ten temat jakieś informacje. W poniedziałek sąd koleżeński Sojuszu ma się zająć sprawą posła, zawieszonego w prawach członka SLD za współpracę z Europą Plus. - Tak, Ryszard Kalisz odejdzie z SLD - powiedział Palikot. Dopytywany, czy mówi to oficjalnie, odparł, że nie i że jest to jego opinia. - Pytajcie się państwo Ryszarda Kalisza, sądu partyjnego SLD. Ale jeśli pan się pyta o moją opinię, ja, Janusz Palikot, oceniam, że Ryszard Kalisz odejdzie z SLD.

Pytany, czy to wie, odpowiedział: - Nie formułuję opinii, jeśli nie mam dobrego rozpoznania.

Według Palikota, SLD raczej nie usunie Kalisza z partii, "tylko będą go tak w tzw. sposób grillowali". Obecny na konferencji lider SdPl Wojciech Filemonowicz powiedział z kolei: - Sądzę, że Ryszard Kalisz po prezydencie Komorowskim będzie następnym prezydentem tego kraju.

- Miejmy nadzieję, że tak się stanie - dodał Palikot.

"4x4" - gmina, powiat, województwo, kraj

Podczas sobotniej konwencji samorządowej Palikot poinformował o rozpoczęciu pracy nad programem samorządowym. - Dzisiaj rozpoczniemy pracę nad programem "4x4", czyli naszym programem samorządowym. (...) W wyborach samorządowych w 2014 roku wprowadzimy do samorządów w Polsce bardzo wielu nowych ludzi, którzy spowodują, że jakość funkcjonowania tego samorządu będzie całkiem inna - mówił Palikot na konferencji prasowej poprzedzającej konwencję. "4x4" to pomysł Ruchu Palikota na kampanię samorządową; zgodnie z nim formacja ma przedstawiać swoje pomysły na czterech poziomach: gminy, powiatu, województwa i kraju. Szef zespołu samorządowego Ruchu Krzysztof Makowski mówił w sobotę, że to program budowany oddolnie, w oparciu o dyskusję z mieszkańcami. Jego zdaniem po raz pierwszy formacja polityczna zdecydowała się spytać mieszkańców o ich pomysły i zaproponować ich rozwiązania i nie czekać do kampanii. Podkreślił, że wypracowane propozycje Ruch chce przedstawiać jeszcze przed kampanią samorządową.

- Chcemy zaprezentować ten program 2 czerwca i 4 czerwca w Sejmie na specjalnie zwołanej w tym zakresie konferencji Ruchu Palikota - powiedział.

Autor: db\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości