20 lat konkordatu. "Był nieprzestrzegany, ale przez stronę państwową"

TVN24

tvn24Ryszard Kalisz i ks. prof. Andrzej Kobyliński w "Tak jest" w TVN24

W Polsce przyjęliśmy konkordat, natomiast nie jest rozwiązana kwestia finansowania kościołów i związków wyznaniowych - mówił w "Tak jest" w TVN24 ksiądz Andrzej Kobyliński. - Jeśli gdzieś iskrzy, to najczęściej na poziomie dotyczącym finansów - dodał. Z kolei zdaniem Ryszarda Kalisz, przez 20 lat "konkordat był nieprzestrzegany w dużej części, ale przez stronę państwową, dającą więcej uprawnień kościołowi".

25 kwietnia 1998 roku, ponad 20 lat temu, wszedł w życie konkordat, który jako umowa międzynarodowa reguluje relacje dyplomatyczne między Stolicą Apostolską i Polską.

"Konkordat był nieprzestrzegany"

W "Tak jest" były poseł Ryszard Kalisz ocenił, że "przez 20 lat konkordat był nieprzestrzegany w dużej części, ale przez stronę państwową".

Wspomniał przy tym o rządach Platformy Obywatelskiej.

- Konkordat przewiduje, że państwo finansuje dwie uczelnie kościelne katolickie. Natomiast Platforma trzema odrębnymi ustawami doprowadziła jeszcze do finansowania przez państwo trzech kolejnych uczelni - mówił.

- Drugi przejaw nieprzestrzegania konkordatu przez państwo to chociażby wyliczone w konkordacie święta państwowe, które są wolne od pracy - powiedział Kalisz.

Wskazał, że nie ma tam święta Trzech Króli. - To święto zostało uchwalone przez Sejm, a wyraźnie jest napisane w konkordacie, że każda zmiana przepisów wymaga renegocjacji konkordatu. Tego nigdy nie było. To są takie rzeczy, które państwo lekceważyło, dając więcej uprawnień kościołowi - ocenił.

"Przez 20 lat konkordat był nieprzestrzegany w dużej części przez stronę państwową".
tvn24

"Temat zastępczy"

Z kolei zdaniem księdza Andrzeja Kobylińskiego, filozofa i etyka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, sprawa konkordatu w Polsce jest "tematem zastępczym". - Myślę, że nie ma żadnego innego kraju na świecie, w którym dyskutuje się publicznie o konkordacie. Nie ma takiej dyskusji w Europie, Azji, czy Ameryce, to nas trochę wyróżnia - stwierdził.

Zdaniem księdza, w Polsce "nie chodzi o konkordat, chodzi o pieniądze". - W Polsce przyjęliśmy konkordat, natomiast nie jest rozwiązana kwestia finansowania kościołów i związków wyznaniowych - mówił.

- W związku z tym, że kościoły i związki wyznaniowe nie mają tej kwestii uregulowanej, to w przypadku kościoła katolickiego te kwestie są regulowane w pewnym sensie przez konkordat. Jeśli gdzieś iskrzy, to najczęściej na tym poziomie dotyczącym finansów - stwierdził.

Wskazał również na inną kwestię. - To znaczy jaki dzisiaj w Polsce model przyjąć, gdy chodzi o rozdział kościoła od państwa - powiedział.

Konkordat

Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską został zawarty 28 lipca 1993 r. przez ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Józefa Kowalczyka i Krzysztofa Skubiszewskiego, ówczesnego ministra spraw zagranicznych w rządzie Hanny Suchockiej.

Dokument ratyfikacyjny został podpisany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego 23 lutego 1998, tego samego dnia ratyfikował go również papież Jan Paweł II. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpiła 25 marca. Konkordat wszedł w życie miesiąc później - 25 kwietnia 1998 roku.

Autor: kb//kg / Źródło: tvn24