Polska

Ryszard Czarnecki jednym z wiceprzewodniczących europarlamentu

Polska


Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, został wybrany na jednego z czternastu wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Jego kandydaturę na stanowisko wystawiła frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS. - Będę pracował dla dobra ojczyzny, bo to jest mój główny cel w europarlamencie - deklaruje polityk.

Czarnecki został wybrany w trzeciej turze tajnego głosowania, uzyskując 284 głosy. W dwóch pierwszych turach konieczne było zdobycie poparcia bezwzględnej większości, co Czarneckiemu się nie udało. W trzeciej wystarczyła zwykła większość.

Jedyny z Polski

Europoseł PiS będzie jedynym wiceprzewodniczącym PE z Polski.

Podstawową rolą wiceprzewodniczących europarlamentu jest wspomaganie szefa PE. Zastępują go podczas prowadzenia obrad w przypadku jego nieobecności, niemożności wykonywania obowiązków, lub gdy chce uczestniczyć on w dyskusji. Mogą też reprezentować przewodniczącego w trakcie różnych uroczystości oraz wchodzą w skład Prezydium Parlamentu Europejskiego.

Wiadomo już, że przewodnictwo komisji PE przemysłu, badań i energii (ITRE) obejmie na dwa i pół roku Jerzy Buzek, a na drugą połowę kadencji zastąpi go Janusz Lewandowski (obaj PO). Według nieoficjalnych informacji szefem komisji rolnictwa (AGRI) ma zostać Czesław Siekierski (PSL), zaś na czele komisji spraw konstytucyjnych (AFCO) stanie Danuta Huebner. Delegacji PO-PSL przypaść ma też kierownictwo delegacji PE ds. Białorusi.

Autor: asz/ŁOs/kwoj/zp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości