Polska

"Rydzyk źródłem trującego antysemityzmu"

Polska


Międzynarodowy Komitet Oświęcimski (MKO) sprzeciwia się dotacjom Unii Europejskiej dla ojca Rydzyka.

Przewodniczący Komitetu Noah Flug zwrócił się w tej sprawie do dwóch najważniejszych polityków UE: przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa oraz szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso.

W specjalnym liście można przeczytać, że Komitet jest oburzony możliwością dotacji w wysokości 15 milionów euro dla Tadeusza Rydzyka na rozbudowę jego szkoły dziennikarskiej.

- Ojciec Rydzyk i Radio Maryja są w Europie odbierane jako symbole trującego i coraz bardziej agresywnego antysemityzmu. Wszelkie wsparcie ich projektów z europejskich funduszy jest nie do zaakceptowania - napisano w oświadczeniu.

Co prawda zatwierdzenie projektu dofinansowania nie wymaga zgody Komisji Europejskiej ale, jak powiedziała Danuta Huebner, komisarz UE ds. polityki regionalnej "instytucje, które się kwalifikują do wsparcia, muszą być instytucjami szanującymi wartości, normy i prawo europejskie".

To kolejny sprzeciw

Już wcześniej sprzeczność z przepisami ewentualnej dotacji dla o. Rydzyka zgłosili eurodeputowani Zielonych. - Czy Komisja jest świadoma, że propozycja polskiego Programu Operacyjnego zawiera wsparcie dla projektu, który miałby być prowadzony przez instytucję pod kontrolą osoby, której radio było potępiane za nadawanie treści rasistowskich i ksenofobicznych? - pytali.

Projekt Inkubator Nowoczesnych Technologii na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego został w kwietniu zgłoszony przez władze Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej i Medialnej (WSKSiM). Pieniądze miałyby być przeznaczone na budowę Wydziału Informatyki.

Jednak, jak podkreśliła minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka, samo znalezienie się na liście indywidualnych projektów Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Innowacyjna Gospodarka nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji. WSKSiM może więc nie dostać pieniędzy, o które się ubiega.

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski został założony w 1952 roku przez byłych więźniów obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Do jego zadań należy podtrzymywanie wiedzy o Holokauście, walka z wszelkimi przejawami jego negowania a także przeciwstawianie się rasizmowi i antysemityzmowi.

Źródło: PAP