Polska

Rybnik: lekarze zakończyli głodówkę

Polska

TVN24Choć podwyżki niewielkie - lekarze zawarli porozumienie z dyrekcją szpitala

Lekarze z rybnickiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 zakończyli głodówkę. Protest trwał od poniedziałku.

- Lekarze zawarli porozumienie z dyrekcją, gwarantujące niewielkie, stopniowe podwyżki od października - poinformował szef organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w tym szpitalu, Krzysztof Potera.

Od poniedziałku szpital rozpocznie normalną pracę. Będą działać przyszpitalne przychodnie, lekarze będą wypisywać sprawozdania niezbędne do rozliczeń szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W proteście głodowym uczestniczyło w sumie ok. 40 osób. W negocjacjach uczestniczył wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, który przez wiele lat pracował w tym szpitalu i był jego dyrektorem.

- Nie doszłoby do porozumienia, gdyby nie mediacja wiceministra. Udało się osiągnąć kompromis, choć musieliśmy ograniczyć swoje postulaty. Cieszymy się, że możemy wrócić do normalnej pracy, to był jednak nerwowy okres w życiu - powiedział Potera.

Ponad 70 lekarzy na 150 etatów lekarskich w rybnickim szpitalu złożyło wcześniej w ramach protestu wypowiedzenia z pracy z terminem na koniec września. Zawarte w sobotę porozumienie stanowi, że ci, którzy będą chcieli je wycofać, mogą to zrobić. - Nie wiadomo na razie, ilu kolegów się na to zdecyduje - zastrzegł Potera.

Według danych Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego, czynną akcję strajkową nadal prowadzą w województwie śląskim 32 szpitale. W 12 szpitalach woj. śląskiego 486 lekarzy złożyło wypowiedzenia.


Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24