Ruch Narodowy zwiera szeregi. Kongres pod koniec maja

Polska

Aktualizacja:
TVN 24Na czele Ruchu Narodowego jest m.in. Robert Winnicki, szef Młodzieży Wszechpolskiej

Ruch Narodowy pod koniec maja w Warszawie zorganizuje kongres zjednoczeniowy - dowiedziała się PAP od działaczy organizacji. W planach jego liderzy mają m.in. debaty na uniwersytetach.

Ruch tworzą ogólnopolskie organizacje prawicowe, m.in. Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo- Radykalny, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Unia Polityki Realnej, Ruch Wolności oraz organizacje lokalne, takie jak Narodowy Szczecin, Narodowa Łódź itp.

- Na przełomie maja i czerwca zorganizujemy duży kongres Ruchu Narodowego w Warszawie. Nie ma na razie decyzji, żeby powoływać partię polityczną, natomiast planujemy zaprezentować się jako federacja wielu organizacji, także lokalnych, pokazać zrąb ideowy i przedstawić plany na najbliższy czas - powiedział prezes Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki. Artur Zawisza (wieloletni poseł, obecnie wiceszef Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych) podkreślił w rozmowie, że Ruch Narodowy ma być "oddolnym zrzeszeniem lokalnych inicjatyw". - Mamy już prawie wypracowaną deklarację ideową. Prawdopodobnie będzie ogłoszona jeszcze przed kongresem - zapowiedział. Obecnie organizowane jest biuro prasowe Ruchu oraz sztab zajmujący się strukturami lokalnymi. Niedawno działacze Ruchu Narodowego powołali kierownictwo - radę decyzyjną. Znaleźli się w niej m.in., oprócz Winnickiego, Krzysztof Bosak, prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz, Artur Zawisza, szef ONR Przemysław Holocher.

"Jest całkiem nieźle"

Liderzy Ruchu jeżdżą po Polsce. Najbliższe spotkania z sympatykami mają w Kielcach i Toruniu.

- Jesteśmy po kilkudziesięciu spotkaniach. Frekwencja waha się między 100 a 200 osób. Jest całkiem nieźle - ocenił Winnicki. Winnicki zapowiedział, że liderzy Ruchu Narodowego zamierzają organizować w najbliższym czasie debaty na uczelniach wyższych. Odniósł się też do niedawnych przypadków zakłócania wykładów osób kojarzonych z lewicą, m.in. prof. Magdaleny Środy. - To są spontaniczne, oddolne działania. Nie są ustalone z nami - zapewnił. Zaznaczył, że to reakcja młodych ludzi na to, że władze Uniwersytetu Warszawskiego nie zgodziły się 20 lutego br. na debatę zorganizowaną przez Niezależne Zrzeszenie Studentów tej uczelni nt. idei narodowej. 11 listopada 2012 r. po zakończeniu Marszu Niepodległości Holocher zapowiedział powołanie szerokiego ruchu społecznego. Z kolei Winnicki zaznaczył, że powinien to być "olbrzymi ruch społeczny na wzór "Solidarności" - "Ruch Narodowy".

Autor: MAC\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24