Polska

On pomaga Kukizowi. "Ruch jest otwarty, będą się przyklejać różne świry"

Polska

On pomaga Kukizowi. "Ruch jest otwarty, będą się przyklejać różne świry"
tvn24Robert Raczyński w "Jeden na jeden"

- W sobotę powinno paść już hasło, jak się będzie nazywał ruch Pawła Kukiza. To będzie niespodzianka - powiedział w "Jeden na jeden" Robert Raczyński, prezydent Lubina, który współpracuje z Kukizem.

W opinii Raczyńskiego, ruch Kukiza pokazał, że budzi się nowa Polska. - JOW-y są pierwszym etapem uproszczenia instytucji wyborczej, my proponujemy uproszczenie państwa - powiedział.

Wyjaśnił, że ruch Kukiza współpracuje z Centrum im. Adama Smitha, bo chce uproszczenia gospodarki i podatków. Ma być liberalny gospodarczo.

- Ale to nie znaczy, że nie będziemy się opiekować tymi, którzy mają problemy. Jesteśmy w XXI wieku. Nie ma takiej sytuacji, że chcemy odtworzyć XIX-wieczny kapitalizm - powiedział Raczyński.

Wyjaśnił, że ruch Kukiza opowiada się także za redukcją administracji. - W Polsce jest od wielu lat Trybunał Stanu, gdzie jest 16 sędziów, którzy dostają 10 tysięcy miesięcznie i w ciągu 25 lat chyba raz się spotkali. Z takimi instytucjami trzeba walczyć, likwidować, bo one są zbędne. Tak naprawdę to są te instytucje, które pożerają nadwyżkę wypracowaną w wyniku rozwoju gospodarczego, której nie może skonsumować społeczeństwo - powiedział Raczyński.

Raczyński wyjaśnił, że ruch nie pójdzie do wyborów jako partia, bo nie ma takiej potrzeby, tylko jako komitet wyborczy wyborców Pawła Kukiza.

Poinformował, że w sobotę, kiedy odbędzie się konwencja wyborcza, "powinno paść już hasło, jak się będzie nazywał ruch Pawła Kukiza". - To będzie niespodzianka - zaznaczył.

Pytany, czy ruch Kukiza pójdzie do wyborów z partią Janusza Korwin-Mikkego, Raczyński odpowiedział, że nie ma koalicji.

- My nie chcemy się łączyć z instytucjami, chcemy rozmawiać wyłącznie z ludźmi - stwierdził.

Spadek poparcia

Odnosząc się do spadku poparcia dla ruchu (według najnowszego sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN jest ono niższe o 5 punktów procentowych), Raczyński stwierdził, że wynika to z tego, że badanie nie uwzględnia wyborców Kukiza.

- Nasz wyborca to student, nasz wyborca to człowiek, który skończył w tym roku maturę i po prostu wyjechali na chwilę. Być może na wakacje, być może się uczą - powiedział Raczyński.

Jego zdaniem, ruch Kukiza popiera więcej niż 20 proc. Polaków.

Raczyński odniósł się także do tego, co mówi na temat Pawła Kukiza Piotr Rybak, jeden z najbliższych współpracowników muzyka z kampanii wyborczej. Zarzuca mu m. in., że otoczył się bogatymi baronami politycznego establishmentu i zamiast rozbijać sitwę, tylko ją wzmacnia.

- Ci, którzy się wypowiadają na temat naszego baronostwa, są znacznie bogatsi od mnie, więc to jest pewne nieporozumienie - ocenił Raczyński.

- Ruch Kukiza jest otwarty, nie zamknięty, dlatego będą się przyklejać różne świry. To jest nieuniknione - stwierdził prezydent Lubina.

Robert Raczyński rządzi w Lubinie na Dolnym Śląsku. Ma pełnię władzy m.in. w Radzie Miasta, dzięki jednomandatowym okręgom wyborczym. Raczyński mocno wspiera Pawła Kukiza, którego głównym postulatem jest wprowadzenie JOW-ów.

Autor: MAC/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości