Polska

Rozsławiają Polskę na świecie. Oto naukowcy nominowani w plebiscycie "Ludzie Wolności"

Polska

Rozsławiają Polskę na świecie. Oto naukowcy nominowani w plebiscycie "Ludzie Wolności"
ludziewolnosci.plNominowani w kategorii nauka w plebiscycie "Ludzie Wolności"

Ich osiągnięcia podniosły jakość naszego życia i wpłynęły na pozytywny wizerunek Polski na świecie. Prezentujemy naukowców nominowanych w plebiscycie TVN i "Gazety Wyborczej" - "Ludzie Wolności". Na swoich faworytów można głosować do 31 maja. Finał akcji wraz z uroczystym ogłoszeniem laureatów odbędzie się 1 czerwca na Gali transmitowanej w TVN.

Nominowani w kategorii "nauka", to osoby, które dzięki swojej wiedzy, zaangażowaniu i pasji przyczyniły się do rozwoju nauki i w ten sposób wpłynęły na życie wszystkich Polaków. Ich osiągnięcia zostały docenione nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Aby zagłosować na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod nr 7122 (koszt 1,23 zł) zawierający numer, który znajduje się przy nazwisku nominowanej osoby. Głosy oddawać można do 31 maja. Zobacz warunki udziału w głosowaniu.

Wśród nominowanych są:

1. Henryk Skarżyński - światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Stworzył, niemal od zera, w Kajetanach pod Warszawą, Światowe Centrum Słuchu. W tym ośrodku wykonuje się obecnie najwięcej na świecie zabiegów poprawiających słuch.

Henryk Skarżyński, światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatriiArkadiusz Ścichocki | Agencja Gazeta

2. Space is More oraz Husar Robot Księżycowy

Space is More - studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy dostali się do finału prestiżowego konkursu organizowanego przez NASA. Zadaniem studentów było zaprojektowanie misji dwuosobowej załogi, która wykona lot wokół Marsa bez lądowania, a następnie powróci na Ziemię.

Husar Robot Księżycowy - zespół studentów Politechniki Warszawskiej, który zbudował robota Husar i jako jedyny zespół z Europy w 2013 roku wziął udział w konkursie NASA na Florydzie. Zdobył tam nagrodę "za wytrwałość" (kurier zgubił paczkę z kluczowymi częściami, ale Polacy przez noc odtworzyli robota).

Space is More - Studenci z Politechniki Wrocławskiej, którzy dostali się do finału prestiżowego konkursu organizowanego przez NASAMaciej Kulczyński | PAP

3. Maria Janion - historyczka literatury, przez kilkadziesiąt lat profesor Instytutu Badań Literackich PAN, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prowadziła legendarne seminarium "Transgresje". Najwybitniejsza polska znawczyni literatury romantycznej, współzałożycielka Towarzystwa Kursów Naukowych. Pomnikowa postać polskiej humanistyki. Uważna obserwatorka życia publicznego, skrzętnie wytykająca Polakom osuwanie się w szkodliwe mity, martyrologię i zabobony na własny temat.

Prof. Maria Janion w liście do Kongresu KulturyWojciech Olkuśnik | Agencja Gazeta

4. Adam Maciejewski - transplantolog z Instytutu Onkologii w Gliwicach, szef zespołu, który przeprowadził pierwszy w kraju przeszczep twarzy. Operacja ta została uznana za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny przeprowadzony w 2013 r.

Adam Maciejewski, transplantolog z Instytutu Onkologii w Gliwicach, szef zespołu, który przeprowadził pierwszy w kraju przeszczep twarzyGrzegorz Celejewski | Agencja Gazeta

5. Włodzimierz Strupiński - pracownik Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Opracował nowatorską, przemysłową technologię produkcji grafenu najwyższej jakości. Tym samym ITME znalazł się na elitarnej liście 13 najważniejszych ośrodków zajmujących się grafenem na świecie, obok laboratoriów IBM, MIT, Samsunga i Uniwersytetu Manchesteru.

Włodzimierz Strupiński, pracownik Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), opracował nowatorską, przemysłową technologię produkcji grafenu najwyższej jakościLeszek Szymański | PAP

Finał w czerwcu

"Ludzie Wolności" to plebiscyt organizowany przez TVN oraz "Gazetę Wyborczą". Honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Finał akcji wraz z uroczystym ogłoszeniem laureatów plebiscytu odbędzie się 1 czerwca na Gali transmitowanej w TVN.

WIĘCEJ O KONKURSIE NA LUDZIEWOLNOSCI.PL

POZNAJ NOMINOWANYCH W INNYCH KATEGORIACH

"Ludzie Wolności". Zobacz wszystkich nominowanych
"Ludzie Wolności". Zobacz wszystkich nominowanych Fakty TVN

Autor: db/kka / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości