Polska

Od północy cisza wyborcza. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborami

Polska

PAP | Darek DelmanowiczCisza wyborcza zaczyna się północy z piątku na sobotę

Od północy z piątku na sobotę do niedzieli do godz. 21 będzie trwała cisza wyborcza w całej Polsce. Przypominamy, czego nie wolno robić w czasie jej trwania oraz o czym trzeba pamiętać przed pójściem do lokalu wyborczego. W niedzielę 25 października o godz. 19.20 zapraszamy na program specjalny #CzasDecyzji do TVN24 i tvn24.pl.

Jak przypomina Państwowa Komisja Wyborcza, cisza wyborcza zaczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, czyli w sobotę 24 października od godz. 0:00, i trwa do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21:00 w niedzielę.

Możliwe jest przedłużenie ciszy wyborczej, jeżeli w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych wydarzeń któraś z obwodowych komisji wyborczych podejmie uchwałę o przedłużeniu głosowania.

Na czym polega cisza?

W czasie ciszy wyborczej nie wolno w żaden sposób zachęcać do głosowania na rzecz któregokolwiek komitetu wyborczego lub kandydata. Dotyczy to zarówno wystąpień, jak też manifestacji, audycji radiowych i telewizyjnych, publikacji, a także np. rozwieszania plakatów.

W związku z tym nie można również posługiwać się publicznie wypowiedziami kandydujących w wyborach polityków, ani żadnymi innymi, które nawiązują do wyborów lub mogą zostać uznane za prowadzenie kampanii wyborczej.

W czasie trwania ciszy wyborczej niedopuszczalne jest także publiczne informowanie o wynikach sondaży dotyczących przewidywanych wyników wyborów, zachowań wyborczych, lub szacowanej frekwencji. Dotyczy to zarówno sondaży przeprowadzanych przed wyborami, jak też w dniu wyborów.

Grzywny do miliona złotych

Podczas ciszy wyborczej materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych mogą pozostać natomiast w internecie, jeżeli zostały tam umieszczone przed jej rozpoczęciem.

Naruszeniem ciszy wyborczej nie jest natomiast zachęcanie do wzięcia udziału w wyborach, jeżeli w żaden sposób nie poleca się głosowania na konkretny komitet wyborczy lub kandydata.

Jak przypomina PKW, naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w czasie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży - występek.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny, której wysokość zależna jest od charakteru przewinienia. Najwyższa grzywna, w wysokości nawet miliona złotych, grozi za publikowanie wyników sondaży wyborczych. Wszelkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.

O czym trzeba pamiętać

Niedzielne głosowanie w wyborach parlamentarnych odbędzie się w godzinach 7-21. Na czas jego trwania nie wpłynie zmiana czasu z letniego na zimowy, która będzie miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę.

Ważne jest by pamiętać, w jaki sposób poprawnie zagłosować w niedzielnych wyborach. Idąc do lokalu wyborczego konieczne będzie zabranie ze sobą dokumentu ze zdjęciem, może to być dowód osobisty, paszport lub legitymacja.

W lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania - do Sejmu i do Senatu.

W wyborach do Sejmu będziemy mieć kartę w formie książeczki. Na pierwszej stronie, tytułowej, znajduje się instrukcja głosowania, na drugiej - spis treści, w którym zostaną wymienione wszystkie komitety wyborcze zawarte w karcie. Na dalszych stronach znajdować się będą listy kandydatów do Sejmu poszczególnych komitetów.

Głos na kandydata do Senatu oddamy na pojedynczej, żółtej kartce.

Jak poprawnie oddać głos

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów, głos będzie nieważny. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką. Nieważność głosu spowodują np. zakreślenia w kratce (inne niż jeden znak X) lub jej zamazanie.

- Wybieramy tylko jedną listę i tylko jednego kandydata z listy. Pamiętajmy, że postawienie znaku X na różnych listach, przy nazwiskach różnych kandydatów, spowoduje, że nasz głos będzie nieważny - przypomina sekretarz PKW Beata Tokaj.

Listy komitetów wyborczych w wyborach do Sejmu PKW wylosowała na miesiąc przed wyborami. Z numerem 1 startuje PiS, 2 - PO, 3 - Razem, 4 - KORWiN, 5 - PSL, 6 - Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, 7 - Kukiz'15, 8 - Nowoczesna Ryszarda Petru.

Bądź z TVN24 w wieczór wyborczy

25 października już od 19.20 zapraszamy na program specjalny #CzasDecyzji do TVN24 i tvn24.pl, w którym Jakub Porada i Marta Kuligowska pokażą ostatnie przygotowania do wieczoru wyborczego.

Wieczór wyborczy #CzasDecyzji rozpocznie się o 20.45. Poprowadzi go Justyna Pochanke, która punktualnie o godz. 21 poda nieoficjalne, sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Będą one oparte na badaniu exit poll, czyli na deklaracjach wyborców po opuszczeniu lokali wyborczych.

Oficjalne wyniki wyborów, wraz z podziałem na mandaty w parlamencie, PKW planuje ogłosić we wtorek.

Wieczór wyborczy #CzasDecyzji będziemy na bieżąco relacjonować na stronie tvn24.pl, a także na naszych kontach w mediach społecznościowych.

W naszej aplikacji weźmiesz udział w interaktywnej sondzie #CzasDecyzji, w której zadawać będziemy na żywo pytania o powyborcze wyniki, reakcje, komentarze polityków.

Aplikacja TVN24 na Androida

Aplikacja TVN24 na iPhone i iPad

Aplikacja TVN24 na Windows Phone

Autor: mm / Źródło: PAP, PKW, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Darek Delmanowicz

Pozostałe wiadomości