Startuje nowy rok szkolny. Pod hasłem "Niepodległa"

Polska

Rozpoczyna się rok szkolnytvn24
wideo 2/5

Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny, który - decyzją minister edukacji - będzie obchodzony pod hasłem "Niepodległa". Jak podaje ministerstwo, naukę podejmie 4,5 miliona uczniów w niemal 24 tysiącach szkół i placówek oświatowych.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w szkołach podstawowych będzie się uczyło ponad 3 miliony uczniów, w tym w pierwszych klasach około 361 tysięcy. Rok szkolny 2018/2019 będzie pierwszym, gdy w 8-letnich szkołach podstawowych uczyć się będzie osiem roczników.

Do klas III gimnazjum będzie uczęszczało około 355 tysięcy uczniów - to ostatni rocznik w tym wygaszanym typie szkoły.

W szkołach ponadgimnazjalnych (liceach ogólnokształcących, technikach, oddziałach zasadniczych szkół zawodowych w szkołach branżowych i szkołach przysposabiających do pracy) będzie około miliona uczniów, natomiast w branżowych szkołach pierwszego stopnia (wprowadzonych w ubiegłym roku w miejsce wygaszanych zasadniczych szkół zawodowych) w klasach pierwszych i drugich - 113 tysięcy uczniów.

W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie około 226 tysięcy słuchaczy, a w liceach ogólnokształcących dla dorosłych 146 tysięcy.

Poniedziałek będzie też pierwszym dniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla ponad 1,4 miliona dzieci w wieku 3-6 lat w prawie 22 tysiącach przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.

"Niepodległa"

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska ogłosiła, że rok szkolny 2018/2019 będzie obchodzony pod hasłem "Niepodległa".

Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na sprawy, które w danym roku powinny być priorytetem. Rok szkolny 2017/2018 był ogłoszony "Rokiem dla Niepodległej" - priorytetem były wówczas przygotowania do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autor: ads / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock