Polska

Rosyjskie "rewelacje" ws. pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej

Polska

TVN24Projekt pomnika w Smoleńsku został wybrany

Na kilka dni przed 3. rocznicą katastrofy smoleńskiej w rosyjskiej "Izwiestii" pojawiły się informacje, jakoby Polska chciała wybudować w jej miejscu pomnik ku czci ofiar na obszarze większym niż plac Czerwony. Polskie Ministerstwo Kultury jednak zaprzecza - piszą "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza".

Z artykułu w "Izwiestii", który przywołują "Rz" i "GW" wynika, że Polacy chcą postawić pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej na obszarze większym niż plac Czerwony (90 tys. mkw.).

"Izwiestia" pisze, że budowa pomnika nie ruszyła, bo polskim i rosyjskim władzom nie udało się wyznaczyć miejsca i powierzchni. A wina leży po stronie polskiej, która co i rusz ma nowe, wygórowane żądania i zwleka z decyzjami ws. przestrzeni pod pomnik.

Ministerstwo Kultury - w reakcji na doniesienia - oświadczyło, że tekst w rosyjskiej gazecie mija się z prawdą.

- W tym tekście pełno jest nieścisłości. Pod pomnik potrzeba nie 100 tysięcy metrów kwadratowych, a 12 tysięcy, i Rosjanie wiedzą o tym od dawna - mówi "Gazecie Wyborczej" Maciej Babczyński, rzecznik Ministerstwa Kultury.

I dodaje, że pomnik ma długość 115 metrów. Zaś na 12 tys. metrów kwadratowych znajdzie się monument wraz drogą dojazdową, z parkingiem, węzeł sanitarny i tereny zielone.

Gra Smoleńskiem?

- Rosja gra Smoleńskiem. Chce, żeby nasza opozycja atakowała rząd za Smoleńsk. "Izwiestia" to przecież tuba Kremla - ocenia w rozmowie z "GW" jeden z rządowych rozmówców.

Projekt pomnika został wybrany i był prezentowany publicznie podczas spotkań ministrów kultury i przedstawicieli zespołu polskich i rosyjskich ekspertów.

Prace przygotowawcze pod budowę pomnika miały ruszyć w maju 2012 r. Ale gruntu - jak przypomina "Rz" - nie zwolniły rosyjskie organy śledcze.

Bez sprostowania

Sprawę skomentował krótko w piątek premier Donald Tusk. - Nie jestem powołany do komentowania artykułów w prasie zagranicznej. Gdybym miał prostować wszystkie nieścisłości czy bzdury jakie pojawiają się w mediach krajowych czy zagranicznych, to niczego innego przez 24 godziny na dobę nie mógłbym robić. Projekt pomnika jest znany, 10 kwietnia pierwsze elementy będa poświęcone - powiedział Tusk.

Premier skomentował krótko doniesienia gazety
Premier skomentował krótko doniesienia gazetytvn24
05.04.2013
05.04.2013 tvn24

Autor: MAC/tr/k / Źródło: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości