Polska

Rosyjska cienka czerwona linia

Polska

TVN24Szef rosyjskiej dyplomacji o tarczy antyrakietowej

- Plany rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej Europie i problem Kosowa, to dla Rosji "czerwone linie" - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

- Powinno być zrozumiałe, że przy całej niekonfrontacyjności polityki zagranicznej Rosji istnieją dla nas "czerwone linie", czyli sytuacje realnego zagrożenia naszego bezpieczeństwa narodowego lub obecnego ładu prawno-międzynarodowego - podkreślił minister spraw zagranicznych Rosji. Siergiej Ławrow wystąpił na inauguracji roku akademickiego w Instytucie Stosunków Międzynarodowych w Moskwie. Dodał, że "kwestiami takimi są m.in. plany ulokowania baz globalnego systemu obrony przeciwrakietowej USA w Europie Wschodniej i uregulowania w Kosowie.

- Liczymy na to, że prowadzone przez Rosję, USA i Europę konsultacje (w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej - od red.) przyniosą pożądane przez wszystkich rezultaty - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow zapewnił też, że polityka jego kraju nigdy nie będzie skierowana przeciwko komukolwiek. Zadaniem Rosji - według Ławrowa - jest podtrzymywanie równowagi w polityce europejskiej i światowej.


Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości