Polska

Rostowski o OFE: wyprowadzimy Polskę z tej pułapki

Polska

TVN 24Jacek Rostowski chce zmian w systemie emerytalnym

Pękł fundament systemu emerytalnego, dlatego musimy go zmienić - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jan Vincent-Rostowski, szef resortu finansów. Jego zdaniem, skoro OFE nie chcą wypłacać emerytur, 
to będzie musiało to robić państwo.

Okazało się, że fundusze prawdopodobnie nie są w stanie wypłacić prawdziwych, czyli dożywotnich emerytur, mimo, że do tego właśnie zostały stworzone. W tej sytuacji jest prawdopodobne, że państwo będzie musiało wypłacać emerytury z kapitału zgromadzonego z obowiązkowych składek emerytalnych przekazywanych do OFE - tłumaczył wicepremier Rostowski.

Wpadliśmy w pułapkę

Jak dodał, polityczny i moralny fundament systemu emerytalnego "w pewnym sensie pękł". "Już trzy lata temu wiedzieliśmy, że OFE nakładają gigantyczny ciężar na polskie finanse publiczne, (...) dlatego myśląc o przyszłych pokoleniach emerytów i podatników, musimy Polskę z tej pułapki wyprowadzić" - powiedział.

Zdaniem ministra finansów kapitał zgromadzony w II filarze musi służyć wypłacaniu prawdziwych dożywotnich emerytur, bez żadnych dodatkowych opłat na rzecz firm ubezpieczeniowych.

Rostowski zapowiedział, że przegląd systemu emerytalnego zawierający propozycje zmian będzie gotowy na przełomie maja i czerwca.

PRZEGLĄD PRASY

Autor: rf/k / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości