Polska

Rostowski bez ministerialnej teki. PSL powiedziało "nie"

Polska

 Rostowski bez ministerialnej teki. PSL powiedziało "nie"
tvn24Rostowski nie będzie szefem doradców Kopacz

Jacek Rostowski nie będzie szefem doradców premier Ewy Kopacz - to już w czwartek potwierdziła Ewa Kopacz. Teraz pewne jest też, że mianowaniu Jacka Rostowskiego na ministra bez teki sprzeciwiał się rządowy koalicjant. Według szefa ludowców Janusza Piechocińskiego, naruszyłoby to układ koalicyjny. W "Jeden na jeden" wicepremier zapewniał jednak, że nie stawiał sprawy na ostrzu noża.

Początkowo o tym, że Rostowski zostanie szefem doradców w randze ministra bez teki mówiła premier Ewa Kopacz. Ostatecznie okazało się jednak, że Rostowski nie dostanie żadnej funkcji - nie będzie ani szefem doradców, ani sekretarzem stanu.

Za dużo ministrów dla PO

Mianowaniu Rostowskiego na ministra bez teki sprzeciwił się koalicyjny PSL. Piechociński powiedział w "Jeden na jeden", że zwrócił uwagę PO, iż koalicja budowała się w oparciu o wynik wyborów z 2007 r. i 2011 r.

- PSL przybyło mandatów, a PO - nie. W związku tym nie ma miejsca na zwiększenie liczby konstytucyjnych ministrów PO - stwierdził wicepremier, dodając, że w taki właśnie sposób załatwił tę sprawę.

Dopytywany, co byłoby, gdy Rostowski chciał być zwykłym doradcą, odpowiedział, że "każdy ustala sobie doradców wedle uznania".

W czasie, gdy Kopacz kompletowała swój gabinet, Rostowski był brany pod uwagę jako minister spraw zagranicznych. Jego kandydaturze sprzeciwił się prezydent Bronisław Komorowski. Mówił, że Rostowski nie ma doświadczenia w dyplomacji.

Autor: MAC/kka / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości