Polska

Rośnie PO, wysoko SLD, PiS bez zmian

Polska

 
TVN24.plSondaż poparcia

Prawie połowa (44 proc.) Polaków, o 5 pkt proc. więcej niż w kwietniu, chce głosować na PO. Oprócz Platformy w Sejmie znalazłyby się jeszcze tylko dwie partie - PiS i SLD - wynika z sondażu TNS OBOP.

Na PiS oddałoby głos niezmiennie 27 proc., a na SLD 18 proc. badanych (również bez zmian). Poza parlamentem znalazłoby się PSL z 4-proc. poparciem - o 2 punkty proc. mniej niż w kwietniu, a także PJN z 2-proc. poparciem - bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem. 1 proc. poparcia otrzymałyby Wolność i Praworządność (WiP), Krajowa Partia Emerytów i Rencistów (KPEiR), Socjaldemokracja Polska oraz Liga Polskich Rodzin.

Co piąty Polak nie wie, na kogo chciałby głosować

Spośród badanych, którzy zadeklarowali zamiar wzięcia udziału w wyborach 19 proc. nie było zdecydowanych, której partii przekazać poparcie - wzrost o 2 punkty proc. w porównaniu z kwietniem. Oznacza to, że co piąta osoba deklarująca zamiar głosowania nie jest pewna, jak zachowałaby się przy urnie wyborczej. Wśród ogółu badanych deklarujących zamiar głosowania niezdecydowani stanowią trzecią - pod względem wielkości - siłę. Więcej osób popiera tylko PO i PiS.

Frekwencja "raczej" 57 procent

W majowym badaniu TNS OBOP 32 proc. ankietowanych zadeklarowało zamiar wzięcia udziału w wyborach do Sejmu - o 4 pkt proc. mniej niż w kwietniu. 27 proc. badanych zadeklarowało, że "raczej poszłoby" głosować - spadek o 1 punkt proc. 13 proc., respondentów zadeklarowało, że "raczej nie" pójdzie do wyborów - wzrost o 3 pkt proc.

21 proc. stwierdziło, że "zdecydowanie nie" pójdzie głosować w wyborach, 7 proc. badanych nie wypowiedziało się w tej sprawie.

Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 6-10 maja 2011 roku na reprezentatywnej, losowej 978-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych. Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 469 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach, z wyłączeniem osób niezdecydowanych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości