Polska

Rośnie i PO i PiS

Polska

Aktualizacja:
TVN24Platforma Obywatelska wg. sondażu Gfk Polonia może liczyć na 53-procentowe poparcie społeczeństwa

Od lutego poparcie dla Platformy Obywatelskiej wzrosło o 7 punktów i wynosi 53 procent - wynika z sondażu Gfk Polonia dla "Rzeczpospolitej". Gdyby wybory odbyły się teraz, oprócz PO w parlamencie znalazłoby się tylko Prawo i Sprawiedliwość z 18-proc. poparciem.

Platforma Obywatelska - według Gfk Polonia - cieszy się najwyższym poparciem od zeszłorocznych wyborów. Na partię Donalda Tuska chciałoby dziś głosować ponad 50 proc. Polaków. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała 2-punktowy wzrost, ale i tak nie przebiła się przez barierę 20 procent, pod którą pozostaje od kilku miesięcy.

Lewica i Demokraci balansują na granicy progu wyborczego z poparciem 6 procent. Gdyby LiD wystartowała dziś do wyborów jako koalicja kilku partii (tak jak w poprzednich wyborach), to żaden przedstawiciel lewicy nie zasiadłby w parlamencie. W Sejmie nie znalazłoby się też PSL, na które chce głosować zaledwie 3 proc. badanych. Tylko co setny Polak deklaruje poparcie dla Samoobrony.

PO zawsze pokornie podchodzi do wyników sondaży, ale oceniamy, że tak dobre wyniki to promocja za spokój wprowadzony przez nas do polityki PO zawsze pokornie podchodzi do wyników sondaży, ale oceniamy, że tak dobre wyniki to promocja za spokój wprowadzony przez nas do polityki

– PO zawsze pokornie podchodzi do wyników sondaży, ale oceniamy, że tak dobre wyniki to promocja za spokój wprowadzony przez nas do polityki – powiedział poseł PO Paweł Graś. Jego zdaniem Polacy mają dość awantur i wiedzą, kto je wywoływał. – Postaramy się nie zawieść pokładanego w nas zaufania – deklaruje Graś.

Próg przyzwoitości

– Balansujemy na granicy progu przyzwoitości dla dużej partii politycznej, jakim jest 20 procent poparcia – komentuje wynik własnej partii Tadeusz Cymański. Według niego PiS znajduje się w trudnej sytuacji, bo wiele ostatnich decyzji partii, w tym stanowisko w sprawie ratyfikacji traktatu, jest niezrozumiałych dla znacznej części elektoratu.

Balansujemy na granicy progu przyzwoitości dla dużej partii politycznej, jakim jest 20 procent poparcia Balansujemy na granicy progu przyzwoitości dla dużej partii politycznej, jakim jest 20 procent poparcia

– Olbrzymie poparcie dla PO jest pokłosiem świetnego PR tej partii i premiera oraz braku podejmowania jakichkolwiek trudnych decyzji – uważa Cymański.

Marek Borowski z LiD jest przekonany, że lewica uzyska większe poparcie. – Nie wierzę w te wyniki – ucina.

Sondaż przeprowadziła 14 – 16 marca GfK Polonia metodą wywiadu bezpośredniego w domach na próbie 1000 osób.

(O NAJWYŻSZYM POPARCIU DLA PARTII W III RP - CZYTAJ WIĘCEJ)

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości