Polska

"Rola prezesa TK jest znana. Prezydent uznał, że lepiej podpisać tę ustawę"

Polska

Ustawa o TK podpisana. "Usprawnia i ułatwia działanie"
tvn24"Ta ustawa usprawnia działanie Trybunału"

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym podpisana przez prezydenta. - W nowelizacji ustawy o TK nie ma tego typu zapisów, które powodowałyby jakiś paraliż. Natomiast cały spór wokół TK jest sporem politycznym i on będzie funkcjonował, ponieważ opozycja chce uczynić z Trybunału taki sztandar walki politycznej - ocenił w rozmowie z TVN24 sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera.

- Pan prezydent Andrzej Duda podpisał te ustawę, ponieważ usprawnia ona funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, uwzględnia szereg zaleceń Komisji Weneckiej i zdaniem prezydenta powinna usprawnić działanie TK - powiedział sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Dera odrzucił zarzuty, że prezydent nie posłuchał części środowisk prawniczych, które miały zastrzeżenia co do noweli i nie zwrócił się o sprawdzenie ustawy przez Trybunał Konstytucyjny.

- Sprawa wyglądałaby tak, że sam TK rozstrzygałby spór, w którym sam występuje. Przecież rola prezesa Andrzeja Rzeplińskiego jest znana od samego początku konfliktu i prezydent uznał, że lepiej podpisać tę ustawę, wprowadzić ją w życie, ponieważ ona usprawnia i ułatwia funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego - ocenił.

To spór polityczny

- Tam nie ma tego typu zapisów, które powodowałyby jakiś paraliż. Natomiast cały spór wokół TK jest sporem politycznym i on będzie funkcjonował, ponieważ opozycja chce uczynić z Trybunału taki sztandar walki politycznej i cały czas będzie to kontestowane przez opozycje. Natomiast osoby, które nie są zaangażowane w spór polityczny mówią o tym, że te rozwiązania, które przyjął Sejm usprawnią i ułatwią funkcjonowanie TK - podkreślił. Dera krytykował także nastawienie polityków europejskich, zarzucając im, że wypowiadali się negatywnie o nowelizacji, jeszcze kiedy proces tworzenia ustawy nie był zamknięty. - To pokazuje nastawienie, nie odnoszenie się do faktów, tylko do kreowania pewnych faktów i mówienia co Komisja Europejska by chciała. Proszę spojrzeć - KE to też politycy, to są oceny polityczne - stwierdził. - Kwestia sporu wokół TK powinna zostać rozwiązana w Polsce i taka jest istota tej ustawy, że jest to kompromis ze strony obozu rządzącego - zaznaczył Dera.

Nowela ustawy o TK

Prezydent podpisał w sobotę nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. W zamierzeniu PiS - które przygotowało projekt wyjściowy - ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Parlament zakończył prace nad ustawą o TK 22 lipca. Zastąpi ona dotychczasową ustawę o Trybunale z czerwca 2015 r.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej roli
Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/21

Autor: kło/kk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości