Polska

Rokita z "jedynki" w Krakowie, Buzek - w Katowicach

Polska

TVN24Jerzy Buzek i Jan Rokita - lokomotywy wyborcze PO

Partie oddają pierwsze miejsca na wyborczych listach znanym politykom. Z "jedynki" w Krakowie wystartuje do Sejmu Jan Rokita. Będzie tam rywalizował z ministrami PiS: Zbigniewem Ziobro i Zbigniewem Wassermannem. "Jedynkę" w okręgu katowickim Platforma chce oddać europosłowi Jerzemu Buzkowi.

Na krakowskiej liście PO do Senatu nie ma senatora Jarosława Gowina, znalazł się za to Paweł Klimowicz. Jan Rokita otworzy w stolicy Małopolski listę PO do Sejmu. W tym samym mieście lokomotywami PiS będą: Zbigniew Ziobro i Zbigniew Wassermann. Kandydatami PiS do Senatu będą zaś w Krakowie dwaj senatorowie mijającej kadencji: Piotr Boroń oraz Ryszard Legutko (od sierpnia minister edukacji narodowej).

Jeśli na start do Sejmu z katowickiej listy PO zdecyduje się Jerzy Buzek, to zmierzy się z trzema znanymi kandydatami PiS - ministrem transportu Jerzym Polaczkiem, szefem resortu zdrowia Zbigniewem Religą i prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzejem Sośnierzem. Z tego samego okręgu wystartuje też znany adwokat Leszek Piotrowski, który będzie reprezentował listę PSL. - Ostateczną odpowiedź pan premier Buzek ma dać we wtorek. Jednak już dziś wiemy, że jest bliski decyzji na "tak" – mówi szef śląskiej Platformy Tomasz Tomczykiewicz. Dodał, że start Buzka w wyborach negocjowały centralne władze partii.

Z kolei poseł i bliski współpracownik Donalda Tuska, Rafał Grupiński, otworzy najprawdopodobniej listę kandydatów PO do Sejmu w okręgu kalisko-leszczyńskim.

Niezależny senator, jeden z założycieli PO, wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński zbiera już podpisy pod swoją kandydaturą do tej izby parlamentu. Rozważa też, czy stanąć w wyborcze szranki do Sejmu. Płażyńskiego na swoich listach widziałyby PiS i PSL. - Muszę się zdecydować, jakie miejsce w polityce chcę w najbliższym czasie zajmować - mówi Płażyński.

Olejniczak wypchnął Millera

Prof. Marian Filar w Toruniu, prof. Jan Widacki w Krakowie, Joanna Szymanek-Deresz w Płocku, konstytucjonalista Jarosław Matwiejuk w Białymstoku – to niektórzy liderzy list koalicji Lewica i Demokraci (LiD) w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Ich nazwiska przedstawił w poniedziałek w Łodzi na konferencji prasowej przewodniczący SLD Wojciech Olejniczak. Sam Olejniczak będzie otwierał listę LiD w Łodzi. W ten sposób zablokował start Leszka Millera.

Były premier Włodzimierz Cimoszewicz poinformował, że wystartuje do Senatu jako kandydat niezależny z województwa podlaskiego.

Na listach PSL stare twarze

Większość list wyborczych PSL w Wielkopolsce - gdzie dokonano już podziału miejsc - otworzą obecni parlamentarzyści stronnictwa. Brak „nowych" nazwisk na czołowych miejscach list wyborczych liderzy regionalnego PSL tłumaczą krótkim czasem kampanii wyborczej. Z Piły wystartuje Stanisław Kalemba, z okręgu konińskiego – Eugeniusz Grzeszczak, zaś z okręgu kalisko-leszczyńskiego – Andrzej Grzyb. W Poznaniu listę wyborczą ludowców otworzy obecny wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości