Polska

Rokita: prezydent jest teraz wyraźnym przeciwnikiem rządu i PiS

Polska

Jan Rokita w "Faktach po Fakatch"
Jan Rokita w "Faktach po Fakatch"tvn24
wideo 2/2

Będziemy prawdopodobnie świadkami całego szeregu dalszych konfliktów pomiędzy prezydentem a Prawem i Sprawiedliwością i rządem - powiedział w "Faktach po Faktach" Jan Rokita. W poniedziałek Andrzej Duda zapowiedział, że zawetuje dwie ustawy: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa PiS.

Pytany, czy Andrzej Duda stanie się hamulcowym rewolucji Prawa i Sprawiedliwości, Jan Rokita powiedział, że "prezydent po wecie, które już wcześniej było zasygnalizowane wetem w sprawie Regionalnych Izb Obrachunkowych, jest w tej chwili bardzo wyraźnym przeciwnikiem politycznym rządu i prawdopodobnie także w przygniatającej większości PiS-u i jego kierownictwa".

- To oznacza dość nową sytuację. Nie sądzę, żeby udało się tę nową rzeczywistość polskiej polityki w najbliższym czasie jednej albo drugiej stronie odmienić. Więc będziemy prawdopodobnie świadkami całego szeregu dalszych konfliktów pomiędzy prezydentem a Prawem i Sprawiedliwością i rządem - ocenił Rokita. Dodał, że ten konflikt będzie się nasilał.

Wizje "nie do pogodzenia"

Rokita podejrzewa również, że weto prezydenta może doprowadzić do tego, że "żadna zmiana ustroju wymiaru sprawiedliwości nie nastąpi".

- Jeśli prezydent Andrzej Duda zechce stworzyć szeroki konsensus wokół naprawy wymiaru sprawiedliwości i zechce poprowadzić te prace nad przyszłym prawem o sądach w sposób maksymalnie konsensualny, zgodny, to się to na końcu nie uda - ocenił Rokita.

Zaznaczył, że w Polsce istnieją drastyczne rozbieżności, co do tego, jak ma wyglądać sądownictwo.

Tłumaczył, że "z jednej strony jest bardzo silna optyka korporacyjna i korporacja, która uważa, że sądy mają być korporacyjne, Krajowa Rada Sądownictwa ma reprezentować sędziów, sędziowie nowi mają być wybierani przez sędziów. Oraz jest bardzo silna optyka alternatywna, według której KRS ma być ciałem obywatelskim reprezentującym obywateli wobec sądów, sędziowie nie mają być kooptowani przez sędziów, tylko mają być dobierani w innej procedurze pod społeczną kontrolą".

- Te dwie wizje są nie do pogodzenia - uważa Rokita.

Dwa weta

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek poinformował, że zawetuje dwie ustawy: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Podpisana przez prezydenta została trzecia z ustaw zmieniających wymiar sprawiedliwości - o ustroju sądów powszechnych. Prezydent zapowiedział, że w najbliższym czasie przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo.

PiS oraz rząd premier Beaty Szydło są rozczarowani decyzją prezydenta.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Autor: js//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości