TVN24 | Polska

Powrót do systemu hybrydowego w szkołach. Minister Czarnek o scenariuszach

TVN24 | Polska

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Wersja Delta to najbardziej niebezpieczna odmiana koronawirsa"TVN24
wideo 2/21
TVN24"Wersja Delta to najbardziej niebezpieczna odmiana koronawirsa"

Jeśli wariant delta koronawirusa pojawi się w Polsce i okaże się bardzo groźny, to resort edukacji zaproponuje rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Dodał jednak, że na razie takiego zagrożenia nie ma.

Przemysław Czarnek, szef Ministerstwa Edukacji i Nauki, został zapytany przez "Dziennik Gazetę Prawną" o rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu w kontekście trwającej pandemii. "Scenariusze są takie, że jeśli pojawi się wariant Delta - indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku w trybie hybrydowym, aby całkowicie nie przechodzić do nauki stacjonarnej. Ale na razie takiego zagrożenia nie ma" - powiedział minister.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Nie powinniśmy uśpić swojej czujności. Wirus Delta może stać się wersją dominującą"TVN24

"Apeluję: szczepmy się"

Przyznał, że obecnie resort nie wskazał jeszcze, kto będzie decydował o hybrydowym nauczaniu: dyrektor szkoły, czy minister. "Mam nadzieję, że zaszczepi się jak najwięcej dzieci i wirus nie będzie już taki groźny" - stwierdził Czarnek.

Poinformował też, że on i jego żona są już zaszczepieni, jedno z jego dzieci również, a drugie czeka na szczepienie.

Na uwagę, że wielu rodziców - wśród nich Karolina i Tomasz Elbanowscy z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców - jest sceptycznych wobec szczepienia dzieci, bo szczepionka nie została wystarczająco przebadana Czarnek podkreślił: "Rozumiem obawy rodziców i państwa Elbanowskich, dlatego szczepienia nie są obowiązkowe. Pamiętajmy jednak, że osoby zaszczepione nie umierają i nie przechodzą ciężko tej choroby. Dlatego apeluję: szczepmy się".

Czym jest wariant Delta?

Wariant koronawirusa Delta został wykryty po raz pierwszy w kwietniu bieżącego roku w Indiach. Przypadki zakażenia tą odmianą koronawirusa odnotowano już w 74 krajach świata.

W maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała Deltę jako wariant, który "powinien budzić zaniepokojenie, ponieważ powoduje cięższe objawy, w tym ból brzucha, mdłości, wymiotowanie, utratę apetytu oraz słuchu i ból stawów. Jest też zwodniczy, ponieważ jego objawy łatwo mogą być pomylone z przeziębieniem". Brytyjscy naukowcy wyliczają, że najczęściej zgłaszanymi objawami związanymi z koronawirusem w wariancie Delta są ból głowy, gardła oraz katar.

Agencja Bloomberg zwróciła uwagę, że lekarze w Indiach połączyli z Deltą nowe symptomy choroby, nieobserwowane wcześniej u pacjentów chorych na COVID-19. Wśród nich są między innymi zaburzenia słuchu, ciężkie zapalenie migdałków, dolegliwości gastryczne czy zakrzepy krwi, które są tak poważne, że mogą prowadzić nawet do obumierania tkanek i rozwoju gangreny. Niektóre przypadki kończą się amputacjami palców czy stóp.

Niedzielski o wariancie koronawirusa DeltaTVN24

Autor:mart//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: