Polska

Rodziny ofiar: nie mieszajcie tragedii z polityką

Polska


"Nie zawłaszczajcie wciąż świeżego bólu po śmierci naszych najbliższych. Teraz najważniejsza jest dobra pamięć o nich" - piszą w liście otwartym do polityków i dziennikarzy rodziny ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

Bliscy ofiar tłumaczą, że są głęboko zasmuceni nieustającymi próbami wykorzystywania tragedii ich rodzin do celów politycznych i medialnych. "Dlatego zdecydowaliśmy się zabrać głos w tej sprawie" - wyjaśniają.

"Uszanujcie żałobę"

"Nie oczekujemy wiele. Prosimy o uszanowanie naszej żałoby. To bolesne doświadczenie chcielibyśmy przeżywać we właściwej tak ogromnemu cierpieniu ciszy i zadumie. Każda z ofiar, niezależnie od swojej popularności czy wagi piastowanego stanowiska, pozostawiła zrozpaczoną rodzinę, żony, mężów, dzieci, matki, ojców, siostry i braci. Ukierunkowany politycznie szum medialny przypomina i pogłębia koszmar, daje też poczucie lekceważenia naszych uczuć" - możemy przeczytać w liście.

Rodziny zwracają się do polityków i mediów by nie zawłaszczały "wciąż świeżego bólu po śmierci naszych najbliższych. "Teraz najważniejsza jest dobra pamięć o nich. Wszystkie sensacyjne i przedwczesne spekulacje na temat katastrofy uderzają w nasze uczucia i odbierają równowagę psychiczną, którą z wielkim trudem staramy się odzyskać" - tłumaczą i apelują: "W imię naszej wspólnej, lepszej przyszłości - nie ulegajcie pokusie prowadzenia politycznej gry naszą żałobą".

Pod listem podpisali się:

Małgorzata Rybicka, wdowa po Arkadiuszu Rybickim, Pośle na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, z rodziną Barbara Dolniak, wdowa po Grzegorzu Dolniaku, Pośle na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, z rodziną Ewa Komorowska, wdowa po Stanisławie Komorowskim, Wiceministrze Obrony Narodowej, z rodziną Lucyna Gągor, wdowa po Gen. Franciszku Gągorze, Szefie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, z rodziną Krystyna Kwiatkowska, wdowa po Gen. Bronisławie Kwiatkowskim, Dowódcy Operacyjnym Sił Zbrojnych, z rodziną Ewa Błasik, wdowa po Gen. broni Andrzeju Błasiku, Dowódcy Sił Powietrznych RP, z rodziną Maria Gilarska, wdowa po Gen. brygady Kazimierzu Gilarskim, Dowódcy Garnizonu Warszawa, z rodziną Mariola Karweta, wdowa po Admirale Andrzeju Karwecie, Dowódcy Marynarki Wojennej, z rodziną Marta Potasińska, wdowa po Gen. dywizji Włodzimierzu Potasińskim, Dowódcy Wojsk Specjalnych, z rodziną Tomasz Komornicki, syn Gen. Stanisława Komornickiego,˙Kanclerza Orderu Wojennego Virtuti Militari, z rodziną Janina Sariusz-Skąpska, wdowa po Andrzeju Sariusz-Skąpskim, Prezesie Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, z rodziną Joanna Krupska, wdowa po Januszu Krupskim, opozycjoniście, redaktorze katolickim, kierowniku Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, z rodziną Jolanta Przewoźnik, wdowa po Andrzeju Przewoźniku, Sekretarzu Generalnym ROPWiM, z rodziną Bożena Mikke, wdowa po Stanisławie Mikke, Wiceprzewodniczącym ROPWiM, z rodziną Magdalena Protasiuk, wdowa po Pierwszym Pilocie, mjr pil. Arkadiuszu Protasiuku, z rodziną Agnieszka Grzywna, wdowa po Drugim Pilocie, ppłk pil. Robercie Karolu Grzywnie, z rodziną Rodzina Natalii Januszko, Stewardesy Rodzina Justyny Moniuszko, Stewardesy Rodzina Barbary Maciejczyk, Stewardesy".

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości