Polska

Rodzice odkryli lukę. Żaden sześciolatek nie zdał do drugiej klasy

Polska

Sześciolatki bez promocji do drugiej klasy
tvn24Sześciolatki pójdą do szkoły obowiązkowo za dwa lata

W Olszewnicy, w małej lubelskiej szkole, żaden sześciolatek nie dostał promocji do drugiej klasy. Dzieci pójdą ponownie do pierwszej klasy już jako siedmiolatki. Rodzice odkryli lukę w prawie. Okazuje się, że przeciwnicy posyłania sześciolatków do szkoły mają skuteczną broń w walce z reformą.

Dwa lata temu w Olszewicy rodzice ówczesnych sześciolatków zdecydowali, by posłać swoje dzieci do pierwszej klasy. W małej wiejskiej placówce utworzono czteroosobową klasę. Po pierwszym roku nauki rodzice zmienili jednak zdanie.

- Okazało się, że dzieci nie są dojrzałe do podjęcia obowiązków szkolnych w następnej klasie - mówi Elżbieta Kozioł, dyrektorka podstawówki. Rodzice argumentowali, że ich dzieci nie mogły się skupić.

- Nie chciał odrabiać lekcji, zaglądać do książek, tylko chciał się bawić - mówi mama jednego z uczniów.

Rodzice poprosili zatem, by żaden z uczniów nie dostał promocji do drugiej klasy. Dyrekcja wyraziła na to zgodę, a uczniowie powtarzają teraz pierwszą klasę już jako siedmiolatki. Dyrektorka placówki uważa, że ta decyzja była słuszna. Nie zgodzili się z nią jednak radni i poprosili szkołę oraz kuratorium o sprawdzenie, czy to nie wina nauczycieli, którzy nie mogli przygotować odpowiednio uczniów. Sprawą zainteresował się także wójt, który zwrócił się o wyjaśnienie tego problemu do resortu edukacji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Rodzice ujawnili zatem lukę w prawie, która może spotkać się z aprobatą przeciwników posyłania sześciolatków do pierwszej klasy.

- Nie jest to dla nas policzek, ponieważ istnieje taki przepis i jeśli jest taka możliwość, to trzeba z niego korzystać - tłumaczy Grzegorz Łacheta, rzecznik MEN.

Sześciolatki do szkół

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.

Na początku czerwca rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładający, że we wrześniu 2014 r. obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci 7-letnie (rocznik 2007) oraz dzieci 6-letnie, urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. Rok później - we wrześniu 2015 r. obowiązek szkolny ma objąć dzieci 7-letnie, urodzone w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2008 r. oraz wszystkie dzieci z rocznika 2009 (6-latki).

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości