Robert Dole uhonorowany za "wyjątkowy wkład w przemiany w Polsce"

Polska

PAP/EPARobert Dole

Robert Dole - były senator USA i były lider republikanów w tej izbie - został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej "za wyjątkowy wkład w przemiany polityczne i gospodarcze w Polsce".

Kameralna ceremonia odznaczenia 96-letniego obecnie Dole'a Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się w jego biurze w Waszyngtonie. Odznaczenie za "wyjątkowy wkład w przemiany polityczne i gospodarcze w Polsce" wręczył Dole'owi Piotr Wilczek, ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych.

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.

Kim jest Robert Dole?

Urodzony w roku 1923 w stanie Kansas, Robert Dole jest przedstawicielem odchodzącej, amerykańskiej "wielkiej generacji", która walczyła na frontach II wojny światowej. W kwietniu 1945 r. w pobliżu miejscowości Castel d'Aiano, w Apeninach pod Bolonią Robert Dole został postrzelony w prawe ramię i bark. Do dziś ma częściowo sparaliżowaną prawą rękę. Za męstwo okazane podczas służby otrzymał Brązową Gwiazdę (Bronze Star Medal) i dwukrotnie Medal Purpurowego Serca. Po wojnie ukończył studia prawnicze. Przez wiele lat był liderem republikanów w Senacie (w latach 1985-1987 i ponownie w latach 1995–1996). W 1976 roku był kandydatem na wiceprezydenta, a w wyborach w roku 1996 kandydatem na prezydenta. Był jednym z pierwszych amerykańskich senatorów, którzy jednoznacznie opowiedzieli się za przyjęciem Polski do NATO.

W roku 1997 otrzymał z rąk prezydenta Billa Clintona - swego rywala w walce o najwyższy urząd w państwie - Prezydencki Medal Wolności, który jest najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym.

Autor: ads\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/PolishEmbassyUS