Biedroń: trzeba osądzić tych, którzy muszą być osądzeni

[object Object]
Robert Biedroń o rozliczaniu osób, które łamią konstytucjętvn24
wideo 2/29

Przed Trybunałem Stanu należy postawić "tych, którzy dzisiaj rządzą państwem i udają, że nie biorą odpowiedzialności" - oświadczył w "Kropce nad i" w TVN24 lider partii Wiosna Robert Biedroń, mówiąc o tym, co jego ugrupowanie zamierza zrobić po wygranych wyborach.

Biedroń mówił w "Kropce nad i" o planach swojej partii dotyczących pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które, jak mówił, łamią konstytucję. Mówił, że w tym celu zostanie powołana - w przypadku, gdyby jego ugrupowanie zdobyło władzę - komisja sprawiedliwości i pojednania.

Zdaniem Biedronia trzeba "osądzić tych, którzy muszą być osądzeni, postawić przed Trybunałem Stanu tych, także kierujących z tylnego siedzenia państwem, których Platforma Obywatelska i wszystkie poprzednie rządy nie miały odwagi postawić".

Dopytywany, kogo konkretnie należy postawić przed Trybunałem Stanu, odpowiedział, że "tych, którzy dzisiaj rządzą państwem i udają, że nie biorą odpowiedzialności".

"Problem z łamaniem konstytucji ma nie tylko Jarosław Kaczyński"

Gość "Kropki nad i" stwierdził, że "problem z łamaniem konstytucji ma nie tylko Jarosław Kaczyński, który boi się, tchórzy, wziąć odpowiedzialność za państwo, więc wystawia do pierwszego rzędu (...) takie marionetki polityczne". Mówił, że chodzi o "cały szereg polityków, łącznie z rządem, prezydentem".

Zdaniem Biedronia prezydent Andrzej Duda również powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

Lider partii Wiosna zwracał uwagę, że jest problem z tym, aby postawić przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ nie pełni on formalnie żadnej funkcji państwowej. - Trzeba będzie tutaj szukać rozwiązania, dlatego ta komisja sprawiedliwości i pojednania będzie musiała się składać z wybitnych ekspertów, prawników - stwierdził Biedroń.

Biedroń mówił także o innych możliwościach postawienia zarzutów Jarosławowi Kaczyńskiemu. - Jeżeli przed Trybunałem Stanu nie uda nam się postawić Jarosława Kaczyńskiego, będzie można postawić (mu) zarzuty karne - ocenił.

Robert Biedroń o tym, kto powinien stanąć przed Trybunałem Stanu
Robert Biedroń o tym, kto powinien stanąć przed Trybunałem Stanutvn24

"Szkoła nie jest od tego, żeby nauczać jakiejkolwiek religii"

Lider Wiosny mówił także o swoim programie, który dużo uwagi poświęca m.in. Kościołowi i jego roli w państwie. Pytany, w jaki sposób wyprowadzi lekcje religii ze szkół, odpowiedział, że "w ten sposób, że lekcje religii nie będą finansowane z budżetu państwa". - Nie będzie nauczania lekcji religii w szkołach, nie dlatego, że walczę z religią (…) ale z szacunku dla rozdziału państwa od Kościoła - mówił.

Stwierdził, że "szkoła nie jest od tego, żeby nauczać jakiejkolwiek religii, ale żeby nauczać angielskiego, matematyki czy polskiego". - Są pewne standardy, żyjemy w 2019 roku, szkoła nie może być średniowieczna, szkoła nie może mieszać państwa i Kościoła - przekonywał.

Finanse Roberta Biedronia

Biedroń pytany był również o to, kto finansuje jego partie. - Polki i Polacy - odpowiedział. - Jeżeli ktokolwiek myśli, że mam jakichś bogatych sponsorów, to niestety nie mam, ale jeśli oglądają, to apeluję, aby mi pomogli - mówił. Wyliczał również, że z szacunkowych danych jego konwencja z 3 lutego kosztowała około "380 - 480 tysięcy złotych". - Wszystko będzie w sprawozdaniu finansowym - zapewniał.

Robert Biedroń o finansowaniu partii Wiosna
Robert Biedroń o finansowaniu partii Wiosnatvn24

ZOBACZ CAŁY PROGRAM

Autor: mjz\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości