Polska

Biedroń: wara od naszych dzieci, wara od naszych praw, wara od naszej wolności

Polska

[object Object]
Sobotnia konwencja Wiosny. Biedroń: inna polityka jest możliwatvn24
wideo 2/35

Będziemy ciężko pracować, żebyśmy nie zmarnowali tej szansy wyborczej - powiedział w sobotę lider Wiosny Robert Biedroń podczas konwencji tego ugrupowania w Warszawie przed majowymi wyborami do europarlamentu. Przedstawiono liderów list wyborczych Wiosny.

Jak podkreślił Robert Biedroń podczas konwencji Wiosny, "w wyborach do Parlamentu Europejskiego możemy i musimy pokazać, że inna polityka jest możliwa, że nasza odwaga w głosowaniu może przerwać ten śmiertelny uścisk, w którym od lat tkwi polska polityka, a cenę za ten żenujący spektakl płacimy my wszyscy".

Biedroń: Wiosna ma odwagę

- Stać nas na europejską wizję, bo mamy odwagę, bo Wiosna ma odwagę - oświadczył Biedroń. - Każdego dnia, każdego tygodnia będziemy ciężko pracować, żeby ta wizja stała się faktem, żeby Polska wreszcie, nareszcie stała się naszym wspólnym dobrem w europejskim domu i żebyśmy nie zmarnowali tej szansy wyborczej - mówił szef Wiosny.

- Oni mówią nam dzisiaj, że wstają z kolan - widocznie przez całe życie żyli na kolanach. Chcę dziś powiedzieć wszystkim Polkom i Polakom: my nigdy nie byliśmy na kolanach, jesteśmy dumnym narodem w centrum Europy, nie zgadzamy się na politykę kompleksów i wstydu - podkreślił Biedroń.

Biedroń do premiera: albo weźmie się pan do roboty, albo złoży pan dymisję

- Wy chcecie wygrać tylko po to, żeby utrzymać władzę, my chcemy zmienić Polskę na lepszą - podkreślił Biedroń podczas sobotniej konwencji wyborczej Wiosny, zwracając się do partii rządzącej. - Panie prezesie - mówił pod adresem Jarosława Kaczyńskiego - czas próby już minął. Żyjemy w kraju, w którym 45 tysięcy Polek i Polaków rocznie umiera od smogu, żyjemy w kraju, w których ponad pół miliona emerytów i rencistów musi żyć za mniej niż tysiąc złotych miesięcznie. Pana czas próby minął, koniec gry - oświadczył.

- Dzisiaj przez nieudolność rządu PiS nauczyciele są zmuszeni do podjęcia ostatecznych narzędzi, strajku głodowego - wskazał lider Wiosny.

- Ten rząd, ale również wiele poprzednich, nie potrafił rozmawiać z ludźmi i nie chce rozwiązywać ich realnych problemów. Ten rząd nie ma ani wizji, ani programu dla polskiej edukacji. Dlatego chciałbym, żeby tutaj, na naszej konwencji wybrzmiało to szczególnie mocno: Wiosna w pełni popiera i solidaryzuje się z nauczycielami. Koniec z wiecznym wolontariatem zawodu nauczyciela. Nauczyciele muszą w końcu zarabiać godnie, przynajmniej 3,5 tysięcy złotych na start - ocenił Biedroń.

- Mamy apel do pana premiera Morawieckiego: panie premierze Morawiecki, albo weźmie się pan do roboty, albo złoży pan już dzisiaj dymisję. Rozmowa z nauczycielami to pana obowiązek. Do roboty - zaapelował Biedroń.

"Od prezydenta Rzeczypospolitej oczekiwalibyśmy odrobiny odwagi"

- Prezesie (PiS Jarosław Kaczyński - red.), premierze, opamiętajcie się. Wasza cyniczna polityka chce nas znów podzielić. Ale mamy z tego miejsca mocny sygnał: my jako polskie społeczeństwo, jako polski naród nie damy się podzielić - oświadczył lider Wiosny.

Biedroń zwrócił się też do prezydenta Andrzeja Dudy. - Panie prezydencie, wzywamy pana, aby w końcu zachował się pan jak prawdziwy prezydent wszystkich Polek i Polaków - apelował. - Mówił pan przecież, obiecywał, że będzie niezłomny, proszę zatem to w końcu pokazać - zwracał się do prezydenta.

Dodał, że "jako społeczeństwo nie oczekujemy wiele, jednak od prezydenta Rzeczypospolitej oczekiwalibyśmy odrobiny odwagi".

"Ten rząd nie ma ani wizji, ani programu dla polskiej edukacji"
"Ten rząd nie ma ani wizji, ani programu dla polskiej edukacji"tvn24

Piątka na rzecz osób LGBT

- Gdy oni (rząd - red.) prowadzą nagonkę na człowieka, gdy inni z kolei chowają głowę w piasek, nie mając odwagi z otwartą przyłbicą bronić mniejszości, albo swojego kolegi koalicyjnego, my mówimy: czas na zmianę. Czas zagwarantować równość wszystkim, bez względu na płeć czy orientację seksualną. Dlatego Wiosna już dzisiaj proponuje "piątkę na rzecz osób LGBT", a symbolem tej propozycji będzie ustawa o równości małżeńskiej - podkreślił Biedroń. Jak dodał, projekt tej ustawy zostanie złożony w Sejmie nowej kadencji.

- W polityce szczególnie trzeba mieć coś, co my w Wiośnie mamy na co dzień, coś, co w polskiej polityce jest towarem deficytowym: odwagę i rozum - zaznaczył Biedroń.

- Dopóki trwa sojusz "tronu i ołtarza", dopóki nie wyprowadzimy Kościoła z polityki, nie zagwarantujemy europejskich praw i wolności Polkom i Polakom, dlatego my, Wiosna, w końcu i nareszcie rozdzielimy państwo od Kościoła - podkreślił Biedroń. - Inaczej nie będziemy mogli w sposób wolny decydować o tym, kim jesteśmy. Nie będziemy mogli decydować o tym, kogo kochamy i z kim żyjemy, nie będziemy mieli równych praw, a kobiety nie będą mogły decydować o swoim ciele, zdrowiu i życiu, nie będzie sprawiedliwości dla przestępców w sutannach - wyliczał lider Wiosny.

- Musimy rozdzielić państwo od Kościoła, ktoś musi w końcu z tym skończyć i my to zrobimy - wskazał Biedroń.

- Zrobimy to dlatego, że my się nie boimy i nigdy nie zegniemy karku ani nie padniemy na kolana przed biskupami - oświadczył. - Bogaty Kościół, który najbardziej finansowo skorzystał z obecności w Unii Europejskiej nie może być już dzisiaj jednocześnie największym hamulcowym naszej integracji z Europą - powiedział Biedroń. - Koniec z hamulcami, chcemy iść do przodu - zapowiedział. - Przed karą nie może chronić żaden immunitet, żadna partyjna legitymacja ani żadna koloratka. Nie będzie świętych krów. Czas na rachunek sumienia. Nadszedł wreszcie czas, abyśmy to my - obywatelki i obywatele - wspólnie wyspowiadali Kościół ze wszystkich jego grzechów - podkreślił.

- Panie prezesie: wara od naszych dzieci, wara od naszych praw, wara od naszej wolności - zwrócił się do Kaczyńskiego. W ten sposób nawiązał do słów prezesa PiS, kiedy ten komentował słowa wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja o możliwości legalizacji adopcji dzieci przez osoby nieheteroseksualne.

Biedroń: wara od naszych dzieci, wara od naszych praw, wara od naszej wolności
Biedroń: wara od naszych dzieci, wara od naszych praw, wara od naszej wolnościtvn24

"Zainwestowaliśmy w stadiony, najwyższa pora zainwestować w człowieka"

Biedroń podkreślił, że celem jego ugrupowania jest zagwarantowanie wynagrodzenia "na godnym, europejskim poziomie, ale nie na emigracji, tylko tu, w Polsce". - Zainwestowaliśmy w stadiony, najwyższa pora zainwestować w człowieka - przekonywał.

Do głównych postulatów Wiosny przed wyborami europejskimi lider ugrupowania zaliczył też "czyste powietrze w całej UE", "godne emerytury" oraz europejską edukację.

Jak dodał, Wiosna chce ratyfikowania Karty Praw Podstawowych bez protokołu brytyjskiego ograniczającego jej stosowanie wobec obywateli Polski i Wielkiej Brytanii, żeby "w Polsce wszyscy cieszyli się europejskimi standardami praw obywatelskich".

Wśród postulatów Wiosny Biedroń wymienił też przyjęcie Europejskiej Karty Praw Kobiet oraz zapewnienie sprawnej opieki zdrowotnej w całej Unii Europejskiej. Zadeklarował w tym kontekście, że eurodeputowani jego formacji będą zabiegać w PE o wprowadzenie "powszechnego, ogólnie dostępnego europejskiego programu walki z rakiem".

Lider Wiosny zapowiedział też, że "już za kilka dni" partia ta przedstawi swój program europejski.

Liderzy list Wiosny w okręgach

Lider Wiosny ma być "jedynką" listy tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Warszawie, drugie miejsce na tej liście zamie posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus.

Wśród liderów list Wiosny do Parlamentu Europejskiego są: legendarny działacz Solidarności w okresie PRL Zbigniew Bujak (jedynka w okręgu lubelskim), prawnik Krzysztof Śmiszek (dolnośląskie i opolskie), była zastępczyni RPO Sylwia Spurek (wielkopolskie), była wicemarszałek Sejmu i wieloletnia szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka (okręg kujawsko-pomorskie), socjolog Maciej Gdula (małopolskie i świętokrzyskie) oraz była stołeczna radna Paulina Piechna-Więckiewicz (mazowieckie).

Już wcześniej Biedroń poinformował, że szefem sztabu wyborczego ugrupowania będzie wiceprezes Wiosny Marcin Anaszewicz, pełnomocniczką wyborczą wiceprezeska partii Gabriela Morawska-Stanecka, a pełnomocniczką finansową - skarbniczka Wiosny Monika Gotlibowska.

Większość sondaży wskazuje, że Wiosna może liczyć na trzeci, po PiS i Koalicji Europejskiej, wynik w majowych eurowyborach.

Liderzy list Wiosny w poszczególnych okręgach w wyborach do Parlamentu Europejskiego

okręg nr 1, województwo pomorskie - Beata Maciejewska

okręg nr 2, województwo kujawsko-pomorskie - Wanda Nowicka

okręg nr 3, województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie - Monika Falej

okręg nr 4, Warszawa – Robert Biedroń

okręg nr 5, województwo mazowieckie – Paulina Piechna-Więckiewicz

okręg nr 6, województwa łódzkie - Anita Sowińska

okręg nr 7, województwo wielkopolskie – Sylwia Spurek

okręg nr 8, województwo lubelskie - Zbigniew Bujak

okręg nr 9, województwo podkarpackie – Anna Skiba

okręg nr 10, województwa małopolskie i świętokrzyskie - Maciej Gdula

okręg nr 11, województwo śląskie - Łukasz Kohut

okręg nr 12, województwa dolnośląskie i opolskie - Krzysztof Śmiszek

okręg nr 13, województwa lubuskie i zachodniopomorskie - Anita Kucharska-Dziedzic

Wiosna przedstawiła wyborcze "jedynki"
Wiosna przedstawiła wyborcze "jedynki"tvn24

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP, TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości