Polska

Nitras: rezygnacja Banasia leży na biurku marszałek Sejmu. Witek zaprzecza

Polska

[object Object]
PO-KO: rezygnacja Mariana Banasia leży na biurku marszałek Sejmutvn24
wideo 2/35

Weszliśmy w posiadanie informacji, że na biurko marszałek Sejmu Elżbiety Witek trafiła rezygnacja pana prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia - powiedzieli posłowie Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej. Jednak marszałek Witek podczas obrad Sejmu oświadczyła, że "żadne pismo o rezygnacji pana Mariana Banasia nie wpłynęło".

W wyemitowanym 21 września reportażu dziennikarz "Superwizjera" Bertold Kittel przyjrzał się kamienicy w krakowskim Podgórzu, którą do oświadczeń majątkowych wpisywał prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Trafił na prowadzony tam hotel na godziny i spotkał przestępcę skazanego prawomocnym wyrokiem.

Czytaj więcej: "Pancerny Marian i pokoje na godziny". Reportaż "Superwizjera"

PO-KO: rezygnacja Banasia na biurku marszałek Sejmu

- Weszliśmy w posiadanie informacji, że na biurku pani marszałek (Elżbiety) Witek trafiła rezygnacja pana prezesa Banasia. Informacje są z wiarygodnego źródła - powiedział we wtorek na konferencji w Sejmie poseł PO-KO Sławomir Nitras. - Obawiamy się, że poznaliśmy prawdziwy powód przedłużenia posiedzenia Sejmu i Senatu - dodał.

Nitras mówił, że "to tłumaczy, po co ten Sejm i Senat został po wyborach zwołany". - Obawiamy się tego, że zostanie podjęta próba wyboru nowego prezesa NIK-u przez parlament w starym składzie. Gdyby doszło do takiej sytuacji, byłoby to skandaliczne złamanie prawa - podkreślił.

We wtorek w składzie sprzed wyborów Sejm ósmej, kończącej się kadencji wznowił przerwane we wrześniu obrady. W niedzielę Polacy wybrali posłów na dziewiątą kadencję.

Witek: żadne pismo o rezygnacji Banasia do mnie nie wpłynęło

Do sprawy tej Nitras wrócił na sali sejmowej. W ramach oświadczeń poselskich zapytał marszałek Elżbietę Witek, czy faktycznie rezygnacja Banasia trafiła na jej biurko. - Żadne pismo o rezygnacji pana Mariana Banasia do mnie nie wpłynęło. Chciałabym to zdementować. Nic mi na ten temat nie wiadomo. Jak wychodziłam z kancelarii przed chwileczką, nic takiego nie było. Sądzę, że ktoś puścił takiego fake newsa - odpowiedziała.

Dodała, że "dotrzyma słowa" i "nie ma żadnych zmian" w harmonogramie posiedzenia Sejmu.

Witek: żadne pismo o rezygnacji pana Banasia do mnie nie wpłynęło
Witek: żadne pismo o rezygnacji pana Banasia do mnie nie wpłynęło tvn24

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, powiedział dziennikarzom w Sejmie, że doniesienia o rezygnacji Banasia to plotki.

CBA bada oświadczenia majątkowe, Banaś decyduje się na bezpłatny urlop

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi od 16 kwietnia kontrolę oświadczeń o stanie majątkowym Banasia. Postępowanie obejmuje dokumenty złożone w latach 2015-2019, gdy Banaś był kolejno wiceministrem i ministrem finansów, a potem został prezesem Najwyższej Izby Kontroli.

Ze względu na wątpliwości dotyczące oświadczeń majątkowych Banaś poinformował, że od 27 września udaje się na bezpłatny urlop.

Autor: ads//rzw//kwoj / Źródło: tvn24.pl,PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości