"Może być problem, żeby dostać się do lekarzy". Rewolucja na SOR-ach

Rewolucja na SOR. Ekspert: może być problem, żeby dostać się do lekarzy
Rewolucja na SOR. Ekspert: może być problem, żeby dostać się do lekarzy
tvn24
tvn24Zmiany wejdą w życie 1 października

Od 1 października pacjenci z gorączką i nagłą chorobą zamiast do punktu nocnej i świątecznej opieki medycznej trafią na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Redaktor naczelny miesięcznika "Menedżer zdrowia" Janusz Michalak w TVN24 tłumaczył, na czym będą polegać zmiany.

Janusz Michalak wyjaśnił, że dotychczas pacjent z wysoką gorączką mógł udać się do punktu nocnej i świątecznej opieki, którą świadczyły pozaszpitalne, najczęściej prywatne przychodnie. Od niedzieli chory będzie musiał pojechać na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), gdzie - jak mówił ekspert - zetknie się "z grupą ludzi, którzy mają najróżniejsze schorzenia".

- Ludzie tam są najróżniejsi, również zdarzają się nietrzeźwi, zdarzają się pacjenci, którzy robią duże zamieszanie - powiedział.

Podkreślił, że w jednym miejscu znajdą się też ludzie ze złamaniami, więc "może być problem, żeby dostać się do lekarzy".

Michalak ocenił, że powodzenie reformy zależy od "organizacji pojedynczych dyrektorów szpitali" i selekcji pacjentów. - Jedni pacjenci z prostymi schorzeniami, jak temperaturą, będą szli do pokoju nocnej i świątecznej opieki, a pacjenci ze złamaniami, bólami głowy mają być kierowani do innych lekarzy - sugerował.

- Jeżeli będzie dobry selekcjoner i on będzie tych pacjentów odsiewał do drugich pokojów, to wtedy nie będzie problemów - przyznał.

Radziwiłł: bezpieczeństwo pacjentów wzrośnie

W piątek o sensowności zmian przekonywał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Zapewnił, że sieć szpitali została dobrze przygotowana. - Dla pacjentów to szansa na to, że jakość ich opieki się poprawi, że bezpieczeństwo pacjentów wzrośnie - powiedział minister podczas konferencji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.

Ocenił, że chorzy zgłaszający się na izbę przyjęć będą mogli liczyć "na lepsze przyjęcie", ponieważ obok izb przyjęć i SOR-ów będą działały punkty nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Pacjent po szpitalu będzie mógł liczyć na to, że szpital, który się nim zajmuje, po wypisaniu pacjenta do domu będzie nadal sprawował nad nim opiekę w postaci rehabilitacji albo opieki specjalistycznej w poradni przyszpitalnej, która bardzo wielu chorym jest potrzebna do tego, aby kontynuować pozytywny efekt leczenia Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia

Radziwiłł zapewnił też, że pacjenci będą mogli liczyć na lepszą, kompleksową opiekę w trakcie pobytu w szpitalu. - Pacjent będzie mógł liczyć na to, że szpital, który się nim zajmuje, po wypisaniu pacjenta do domu będzie nadal sprawował nad nim opiekę w postaci rehabilitacji albo opieki specjalistycznej w poradni przyszpitalnej, która bardzo wielu chorym jest potrzebna do tego, aby kontynuować pozytywny efekt leczenia - powiedział.

Minister argumentował, że szpitale wchodzące do sieci będą w lepszej kondycji finansowej. - Dostaną one około 10 procent więcej środków w porównaniu z poprzednimi okresami, a zatem nie ma mowy o tym, żebyśmy wprowadzali reformę, nie myśląc o jej sfinansowaniu. Wydaje się, perspektywa na przyszły rok też jest niezła, chociaż oczywiście ciągle zabiegamy o to, aby finansów w służbie zdrowia było więcej - powiedział Radziwiłł.

Podkreślił, że w najbliższym czasie zakupiony zostanie dodatkowy sprzęt dla szpitali. Wykupione będzie też więcej tych świadczeń, na które pacjenci czekają w kolejkach. - Będziemy starali się jeszcze w tym roku zapłacić dużą część nadwykonań, a zatem wzmocnimy pozycję finansową szpitali. Wszystko to pozwala myśleć z optymizmem o tym, jak służba zdrowia wkroczy w następny rok - powiedział.

Zmiany w SOR

Od 1 października wejdą w życie zmiany w służbie zdrowia, wprowadzające sieć szpitali. Do sieci szpitali zostały zakwalifikowane 594 placówki, z czego 516 to szpitale publiczne - wynika z danych przekazanych przez resort zdrowia. Poza siecią pozostało 355 szpitali, 16 z nich to placówki publiczne. W sumie w szpitalach sieciowych jest ponad 145 tysięcy łóżek.

Od niedzieli nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma być organizowana przede wszystkim przede wszystkim przez szpitale. Dzięki temu skrócić mają się także kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć.

Zdaniem ministerstwa wprowadzenie sieci szpitali poprawi koordynację leczenia pacjenta i zapewni lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych. Szpitale w sieci mają zapewniać pacjentowi leczenie szpitalne, odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację.

Autor: pk//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości