Polska

Rewolucja na listach wyborczych PO?

Polska

Aktualizacja:
TVN24Adam Szejnfeld: - Nie jest pewne, że Donald Tusk będzie kandydował do Sejmu z Gdańska, a Jan Rokita z Krakowa

- Nie jest pewne, że Donald Tusk będzie kandydował do Sejmu z Gdańska, a Jan Rokita z Krakowa - powiedział w TVN24 poseł PO Adam Szejnfeld. Rokita ripostuje: Jeśli wystartuję, to tylko z Krakowa.

- Już od jakiegoś czasu Platforma Obywatelska przygotowuje się do wyborów - stwierdził poseł Adam Szejnfeld. Zaznaczył, że PO chce ułożyć listy wyborcze, w taki sposób, żeby były one jak najbardziej skuteczne. - Być może okaże się, że Tusk niekoniecznie będzie kandydował z Gdańska, Rokita z Krakowa, a Szejnfeld z Piły. Jest to rozważane w ramach strategii, ale nie musi się ziścić - podkreślił.

O rewolucji na listach wyborczych PO napisał "Dziennik". Gazeta twierdzi, że na liście w Krakowie nieobsadzone pozostaje pierwsze miejsce. Ma to związek z partyjnymi nieporozumieniami w tej sprawie. Według gazety, start Rokity z najwyższej pozycji stoi pod znakiem zapytania, a małopolscy działacze partii gorączkowo szukają innego lidera. Rokicie chcą zaproponować start w innym mieście, na przykład w Rzeszowie.

Jan Rokita kategorycznie zapowiedział w radiowej "Trójce", że na pewno nie wystartuje w wyborach z Rzeszowa. - Jeśli będę członkiem następnego parlamentu, to tylko z miasta, które wysyła mnie do parlamentu od 1989 roku, w którym dostaję tradycyjnie olbrzymie społeczne poparcie i z miasta, które co tu dużo mówić kocham, jak miejsce swojego urodzenia - podkreślił Rokita.

Informacje "Dziennika" zdementowały po południu krakowskie władze PO. - Nie ma formalnych decyzji na temat kolejności poszczególnych kandydatów na listach wyborczych PO – powiedział szef małopolskiej PO Andrzej Czerwiński. Ale jak podkreśli, pierwsze miejsce dla Rokity w Krakowie wydaje się być oczywistym rozwiązaniem.

- Rozmawialiśmy o tym podczas ostatniego posiedzenia zarządu regionu. Jeśli ktoś mówi, że krakowska organizacja nie chce Rokity, to nadużywa prawdy. Jeśli będzie on kandydował, to na pewno z pierwszego miejsca - podkreślił Czerwiński.

W podobnym tonie wypowiedział się szef krakowski PO Paweł Sularz. - Nie podejmujemy żadnych kroków, żeby pozbawić Rokitę liderowania na krakowskiej liście - zapewnił Sularz.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości