TVN24 | Polska

Republikańscy kongresmeni wzywają Pentagon do przyspieszenia sprzedaży Polsce czołgów Abrams

TVN24 | Polska

Autor:
asty/tr
Źródło:
PAP
Amerykański sprzęt wojskowy przypłynął do Gdańska
Port GdańskAmerykański sprzęt wojskowy przypłynął do Gdańska

Republikańscy kongresmeni z komisji do spraw sił zbrojnych wezwali w poniedziałek Pentagon do przyspieszenia zatwierdzenia sprzedaży Polsce czołgów Abrams. Jak stwierdzili w opublikowanym liście, szybsza decyzja w tej sprawie wysłałaby sygnał "zarówno NATO, jak i Kremlowi".

Najwyżsi rangą republikanie zasiadający w komisjach ds. sił zbrojnych oraz wywiadu, Mike Rogers i Mike Turner, a także kongresmenka Lisa McClain wezwali sekretarza obrony Lloyda Austina do przyspieszenia zatwierdzenia sprzedaży czołgów i przesłania notyfikacji do Kongresu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Czołgi M1 Abrams na poligonie w Drawsku PomorskimDontavian Harrison/U.S. Army

Chęć zakupienia 250 amerykańskich czołgów polski rząd zapowiedział już w ubiegłym roku, zaś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oświadczył, że pierwsza partia maszyn powinna trafić do Polski w 2022 r. Czołgi są produkowane przez koncern General Dynamics w fabryce w Limie w stanie Ohio.

Kongresmeni wzywają Pentagon do sprzedaży Polsce czołgów Abrams

"Ten wniosek zalega od lata 2021 r. i uważamy, że powinien zostać maksymalnie przyspieszony, by pomóc w odstraszeniu rosyjskiej agresji" - podkreślają republikanie. Według polityków, przyspieszenie sprzedaży 250 czołgów M1A2 Abrams, "wysłałoby ważny sygnał zarówno NATO, jak i Kremlowi, szczególnie kiedy Rosja gromadzi siły wokół Ukrainy".

"Poza tym, wyposażenie Polski w czołgi M1A2 pozwoliłoby na wymianę sprzętu w strukturze polskich sił, tym samym wzmacniając interoperacyjność z siłami USA i NATO, a jednocześnie wzmacniając amerykańską bazę przemysłową" - napisali kongresmeni.

Autor:asty/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dontavian Harrison/U.S. Army

Pozostałe wiadomości