Remont w trakcie epidemii. Czy spółdzielnia może mi zabronić?

Autor:
Arkadiusz
Wierzuk//maj
Źródło:
tvn24.pl
W czasie pandemii remont warto odłożyć na później
W czasie pandemii remont warto odłożyć na późniejTVN24
wideo 2/23
0204N248X KWR WIERZUK REMONTY

Czy w trakcie epidemii Koronawirusa wolno remontować mieszkanie? Czy spółdzielnia mieszkaniowa lub deweloper może zakazać remontu? To pytania zadawane przez naszych widzów przez Kontakt 24.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>> 

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>> 

"Otrzymałam pismo ze Spółdzielni z informacją, iż należy przerwać wszelkie głośne prace remontowe w związku z rządowymi restrykcjami i faktem, że wielu innych lokatorów obecnie przebywa w domach przez wzgląd na koronawirus. Sytuacje naruszające tę zasadę mają być zgłaszane na policję i straż miejską. Czy Spółdzielnia może wprowadzić taki zakaz? Prowadzę zaplanowany remont, który rozpoczął się jeszcze przed epidemią COVID19" – pyta internauta o nicku gogro. "Mieszkam w bloku, pracuję zdalnie. Czy teraz nie powinien być wprowadzony zakaz głośnych remontów, żeby ludzie mogli pracować zdalnie?" – zastanawia się Piotr, któremu remont u sąsiada przeszkadza w pracy.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Pytania zadaliśmy prawnikowi, mecenasowi Wojciechowi Czajce, partnerowi w kancelarii Chojniak i Wspólnicy Adwokaci. Prawnik podkreśla, że aby skutecznie uniemożliwić remont mieszkania w kamienicy czy bloku, należałoby zmienić regulamin osiedla czy spółdzielni. - To tak zwany regulamin porządku domowego, w którym określa się okresy, w których można wykonywać głośne prace remontowe, które są uciążliwe. Żeby wprowadzić taką zmianę konieczne jest podjęcie uchwały przez mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej – tłumaczy Wojciech Czajka.

- Co więc widz ma zrobić - dalej remontować, czy nie?  - Ja nie pozostawiłbym tej sprawy bez odpowiedzi. Poinformowałbym spółdzielnię, że remont jest remontem koniecznym i kończę wcześniej rozpoczęte prace. Inni mieszkańcy budynku powinni zrozumieć tę sytuację – wyjaśnia adwokat. 

Ale jeżeli to uporczywy remont, który sąsiadom rzeczywiście przeszkadza? Czy mają prawo wezwać policję?

- Brak jest podstaw, aby nałożyć jakąkolwiek karę - odpowiada prawnik, Wojciech Czajka i sugeruje, najlepiej zarówno z mieszkańcami, jak i ze spółdzielnią dojść do porozumienia.

W drodze do pracy

Wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego zapytaliśmy, co z ekipą remontową? Czy w związku z nowymi przepisami wolno im się przemieszczać? - Przepisy dopuszczają przemieszczanie się w ramach czynności zawodowych. Natomiast tam, gdzie to jest możliwe, gdzie zaczęliśmy na przykład tylko malować mieszkanie, powinniśmy ponegocjować z domownikami, aby to odłożyć. Sugerowałbym każdemu, aby wrócił do remontu po Wielkanocy – odpowiada wiceminister.

Należy też pamiętać, że zgodnie z nowymi ograniczeniami, ogłoszonymi we wtorek przez premiera wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte w weekendy.

Autor:Arkadiusz Wierzuk//maj

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości