Rozprawa w sprawie uchodźców, Polska przed trybunałem. TSUE podaje datę

Polska


Skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w sprawie relokacji uchodźców znajdzie wkrótce finał przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rozprawa odbędzie się 15 maja - poinformował TSUE.

Komisja Europejska 7 grudnia 2017 roku podjęła decyzję o skierowaniu do TSUE spraw przeciwko Czechom, Węgrom i Polsce. Wskazywała, że chociaż w swoim orzeczeniu z września 2017 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że program relokacji uchodźców nadal obowiązuje, trzy wzmiankowane kraje nie przestrzegały swoich zobowiązań prawnych w tej sprawie.

"Decyzje Rady nakładają na państwa członkowskie obowiązek oferowania miejsc na potrzeby relokacji, co trzy miesiące, w celu zapewnienia sprawnej procedury relokacji w uporządkowany sposób. Chociaż prawie wszystkie pozostałe państwa członkowskie podjęły kroki w celu wypełnienia zobowiązań w tej sprawie, łącznie z relokacją, Polska nie przeprowadziła żadnej relokacji, a od grudnia 2015 roku nie zaproponowała żadnego miejsca gotowego na relokację" - podkreślono we wtorkowym komunikacie TSUE.

Trybunał Sprawiedliwości UE podał, że rozprawa między innymi przeciwko Polsce odbędzie się 15 maja.

System relokacji i zobowiązania

Tymczasowy system relokacji w sytuacjach nadzwyczajnych został ustanowiony w dwóch decyzjach Rady UE przyjętych we wrześniu 2015 roku. Na ich mocy państwa członkowskie zobowiązały się do relokacji z Włoch i Grecji osób potrzebujących ochrony międzynarodowej.

Zgodnie z decyzją relokacyjną państwa członkowskie miały w ciągu dwóch lat (do 26 września 2017 roku) rozdzielić między siebie do 120 tysięcy uchodźców. Na Polskę miało przypaść około 7 tysięcy osób. W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób (ponad 32 tysiące), a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które nawet symbolicznie wzięły udział w relokacji.

Autor: mjz//now//kwoj / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: