Religa i Bender otworzą obrady parlamentu

Polska


Prezydent zwołał pierwsze posiedzenie nowego parlamentu na 5 listopada. Sejm rozpocznie obrady o 15, a Senat o 18. Marszałkami seniorami zostali politycy z PiS: Zbigniew Religa i Ryszard Bender.

Zgodnie z decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pierwsze posiedzenie Sejmu jako marszałek senior otworzy Zbigniew Religa (PiS). Natomiast posiedzenie Senatu rozpocznie Ryszard Bender (PiS). Religa jest jednym z najstarszych Posłów, ale nie najstarszym. Tym jest Kazimierz Kutz. Bender jest najstarszym Senatorem. Prezydent wybiera marszałków seniorów z grona najstarszych osób, które dostały się do obu izb parlamentu.

Sejm Do nowego Sejmu weszły tylko cztery ugrupowania: Platforma Obywatelska (41,51 proc.), Prawo i Sprawiedliwość (32,11 proc.), Lewica i Demokraci (13,15 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (8,91 proc.). Tym samym w Sejmie zasiądzie 209 posłów PO, 166 z PiS, 53 z LiD, 31 z PSL oraz 1 z Mniejszości Niemieckiej.

Senat W Senacie PO ma 60 senatorów, a PiS - 39. W ławach zasiądzie też jeden senator niezależny, którym jest Włodzimierz Cimoszewicz.

W wyborach, które odbyły się w ubiegłą niedzielę wzięła udział rekordowa liczba Polaków - frekwencja wyniosła 53,8 proc.

Kontrowersyjny Bender Kontrowersje wywołała decyzja prezydenta o mianowaniu Marszałkiem Seniorem - senatora Ryszarda Bendera. Przeciwnicy zarzucają mu bowiem fanatyzm religijny i antysemityzm, głównie za sprawą jego wypowiedzi na antenie Radia Maryja. W 2000 roku powiedział na antenie stacji: "Oświęcim nie był obozem zagłady, lecz obozem pracy. Żydzi, Cyganie i inni byli tam niszczeni ciężką pracą; zresztą nie zawsze ciężką i nie zawsze byli niszczeni". Sam Bender twierdzi, że ta wypowiedź została wyrwana z kontekstu a sam nigdy nie zaprzeczał ludobójstwu w Oświęcimiu.

Bender od wielu lat krytycznie wypowiada się o świeckich mediach, którym zarzuca brak obiektywizmu i poświęcanie zbyt małej uwagi sprawom religii i moralności. Bender jest autorem nigdy nie zrealizowanego postulatu, by w pierwszym programie Telewizji Polskiej nadawać Apel Jasnogórski.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio