TVN24 | Polska

Apelują do rządu o "wzięcie pod uwagę podstawowych zasad funkcjonowania nauki"

TVN24 | Polska

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
Mueller o rekonstrukcji: chcielibyśmy, żeby nasi koalicjanci mieli po jednym ministerstwieTVN24
wideo 2/22
TVN24Mueller o rekonstrukcji: chcielibyśmy, żeby nasi koalicjanci mieli po jednym ministerstwie

Przedstawiciele środowiska naukowego skierowali do posłów i senatorów pismo, w którym zaapelowali o "wzięcie pod uwagę podstawowych zasad funkcjonowania nauki". Wyrazili opinię, że jeśli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego miałoby się łączyć z innym resortem, to "optymalnym partnerem tej fuzji byłoby Ministerstwo Rozwoju".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Udostępnione w środę Polskiej Agencji Prasowej przez rzecznika Polskiej Akademii Nauk pismo skierowane jest do posłów i senatorów. List podpisali prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Zbigniew Marciniak, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz, honorowy przewodniczący KRASP prof. Jan Szmidt, a także wiceprezesi PAN i dyrektorzy dwóch instytutów akademii.

Apelują do rządu o "wzięcie pod uwagę podstawowych zasad funkcjonowania nauki"

W związku z toczącą się dyskusją dotyczącą redukcji liczby ministerstw, w tym ewentualnego połączenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z innym resortem, przedstawiciele środowiska naukowego, autorzy tekstu zwracają się do parlamentarzystów RP z prośbą "o wzięcie pod uwagę podstawowych zasad funkcjonowania nauki".

"Badania naukowe powinny służyć społeczeństwu, a ich wyniki rozwijać gospodarkę kraju. Ma to znaczenie zwłaszcza obecnie, w sytuacji pandemii COVID-19, a będzie miało jeszcze większe, gdy będziemy, po jej zwalczeniu, odbudowywali gospodarkę" - napisali naukowcy.

"Wdrożenia wyników innowacyjnych badań naukowych będą wówczas bardzo ważne. Dlatego też uważamy, że jeśli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego miałoby być połączone z innym resortem, to optymalnym partnerem tej fuzji byłoby Ministerstwo Rozwoju" - dodali.

Autorzy listu: połączenie nauki i szkolnictwa wyższego z resortem rozwoju sprawdza się w USA

Autorzy listu zaznaczyli, że połączenie nauki i szkolnictwa wyższego z resortem rozwoju sprawdza się w USA i wielu innych rozwiniętych krajach.

Również w Polsce gros funduszy europejskich, przeznaczonych na finansowanie nauki, skierowane jest do sektora R&D (badania i rozwój), a wiele instytucji naukowych ma własne patenty i wdrożenia. Wyrazili przekonanie, że połączenie resortów nauki i szkolnictwa wyższego - oraz rozwoju - "może w dłuższej perspektywie doprowadzić do zwiększenia finansowania nauki przez sektor prywatny oraz da szansę na szybszy rozwój polskiej gospodarki".

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości