Polska

Zmiany w rządzie Morawieckiego. Giełda nazwisk

Polska

Aktualizacja:
Rząd premiera Morawieckiego czeka rekonstrukcja
Rząd premiera Morawieckiego czeka rekonstrukcjatvn24
wideo 2/35

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego rząd Mateusza Morawieckiego czeka rekonstrukcja. Mandat europosła zdobyło pięcioro ministrów, troje wiceministrów, a także rzeczniczka jego gabinetu. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan nie wykluczył, że rekonstrukcja będzie szersza. Według nieoficjalnych informacji odejść ma także minister finansów Teresa Czerwińska. Stanowisko może stracić minister sportu Witold Bańka, który został wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej. W związku z tym pojawiają się pytania o nazwiska kandydatów na ich następców. Oficjalnych decyzji jeszcze nie ma.

Wybory do europarlamentu 2019. SPECJALNY SERWIS TVN24.PL >

Pełna lista polskich europosłów >

W ławach Parlamentu Europejskiego zasiądzie minister do spraw społecznych Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, oraz minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

Mandat europosła zdobyło także troje wiceministrów - sprawiedliwości Patryk Jaki, energii Grzegorz Tobiszowski, inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Oficjalnie jeszcze nie wiadomo, kto ich zastąpi. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk mówił w poniedziałek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że decyzja dotycząca rekonstrukcji rządu zapadnie w ciągu najbliższych dni między prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim a premierem Mateuszem Morawieckim. Według przepisów ministrowie, którzy zdobyli mandat do europarlamentu, mają dwa tygodnie na złożenie u premiera swojej rezygnacji.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan nie wykluczył w rozmowie z dziennikarzami, że "jeden czy drugi minister, który nie startował i nie objął mandatu, również być może odejdzie".

Według nieoficjalnych informacji z rządu ma odejść także minister finansów Teresa Czerwińska. Spekuluje się także, że przy okazji rekonstrukcji stanowisko może stracić minister sportu Witold Bańka, który został wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku.

Kto za szefową MEN Annę Zalewską?

Według doniesień radia RMF jako niemal pewnego następcę minister edukacji Anny Zalewskiej wymienia się szefa sejmowej komisji edukacji Dariusza Piontkowskiego. W grę - jak informuje radio - mogłaby też wchodzić obecna wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan, który również wywalczył w niedzielę mandat europosła, pytany we wtorek przez dziennikarzy w Sejmie, czy do rządu wejdzie Piontkowski, stwierdził, że to "bardzo dobry merytorycznie poseł komisji edukacji narodowej".

Kto następcą szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego?

Na objęcie teki ministra spraw wewnętrznych i administracji po odejściu Joachima Brudzińskiego największe szanse - według informacji RMF FM - mają Elżbieta Witek lub Paweł Szefernaker, obecny wiceszef resortu.

Witek jest byłą rzeczniczką rządu i byłą szefową gabinetu premiera. Kandydatura Witek ma mieć mocne polityczne poparcie, jednak w partii rządzącej był też pomysł, żeby została ona wicemarszałkiem Sejmu i rzeczniczką PiS za Beatę Mazurek.

Paweł Szefernaker ma 32 lata - dlatego - jak donosi RMF - trwa dyskusja, czy to odpowiedni wiek na objęcie resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan pytany we wtorek przez dziennikarzy, czy funkcję w rządzie może objąć Witek, uznał, że "była świetnym szefem gabinetu premiera, jest doświadczonym politykiem, była bardzo dobrym rzecznikiem prasowym".

Wicepremier Beata Szydło pytana we wtorek w Radiu ZET, czy do rządu wejdzie posłanka Witek, stwierdziła, że "rekomendowałaby panią minister Witek na każde stanowisko rządowe". - Uważam, że ma ogromne kompetencje i jest wartością dodaną - oceniła. Dopytywana o ewentualne objęcie przez Witek stanowiska szefowej MSWiA, powiedziała, że "jest w tej chwili dużo możliwości, jeśli chodzi o podjęcie działań w rządzie". Zauważyła też, że "wicemarszałek Mazurek będzie rezygnowała również ze swojej funkcji".

Sam Joachim Brudziński pytany w RMF o przyszłość Elżbiety Witek, wyjaśnił, że "jedyną osobą, decyzją Komitetu Politycznego PiS, która ma tutaj głos wiążący i decydujący, jest pan premier Mateusz Morawiecki, oczywiście, w porozumieniu z zapleczem politycznym, czyli Jarosławem Kaczyńskim".

Według ministra Witek jest politykiem niezwykle doświadczonym i kompetentnym, ale to, czy obejmie kierownictwo nad MSWiA, jest decyzją premiera. - Każdemu mojemu następcy będę życzył powodzenia i będę trzymał za niego kciuki - podkreślił.

Kto za Elżbietę Rafalską?

Wicepremier Beata Szydło pytana we wtorek w Radiu ZET, kto zastąpi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską oceniła, że "zespół w ministerstwie rodziny jest bardzo dobry". - Tam jest wielu doświadczonych wiceministrów, którzy na pewno poradzą sobie z prowadzeniem tego resortu, gdyby była taka decyzja. To są osoby, które od początku kadencji pracują przy tych projektach społecznych i mają ogromne doświadczenie w tym zakresie - podkreśliła wicepremier.

Sekretarzami stanu w ministerstwie rodziny są Stanisław Szwed oraz Krzysztof Michałkiewicz, a podsekretarzami Marcin Zieleniecki i Kazimierz Kuberski.

Kto następcą wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego?

Patryk Jaki mówił w poniedziałek w Sejmie, że nowy wiceminister sprawiedliwości zostanie jednocześnie przewodniczącym komisji weryfikacyjnej.

Według informacji RMF, Jakiego, zwłaszcza w roli szefa komisji weryfikacyjnej, ma zastąpić jej wiceprzewodniczący Sebastian Kaleta. Z tego powodu ma awansować na wiceministra sprawiedliwości.

Jaki pytany przez dziennikarzy, czy jako nowy przewodniczący komisji brany jest pod uwagę Kaleta, odparł, że "to bardzo dobry kandydat". Dopytywany, czy będzie polecał jego kandydaturę jako swojego następcy, wyjaśnił, że "Sebastiana Kaletę zawsze może wszystkim polecać", bo to jego zdaniem "najzdolniejszy polityk młodego pokolenia".

Kto za Teresę Czerwińską?

Informacje o możliwym odejściu minister finansów Teresy Czerwińskiej pojawiły się już w marcu. Donosiła o tym m.in. "Gazeta Wyborcza". Rozmówcy gazety mówili, że "szefowa resortu uważa, że w przyszłym roku nie da się sfinansować obietnic socjalnych" PiS.

Minister pojawiła się we wtorek 28 maja w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej.

Według "Faktów TVN" mógłby ją zastąpić jeden z dotychczasowych wiceministrów. "Rzeczpospolita" donosi, że brani są pod uwagę sekretarz stanu w resorcie i szef krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś lub podsekretarz stanu w resorcie finansów Leszek Skiba, który odpowiada m.in. za dyscyplinę finansów publicznych i politykę makroekonomiczną.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że wśród kandydatów na następce Czerwińskiej mają być także Marek Dietl, obecnie prezes Giełdy Papierów Wartościowych oraz Jacek Sasin, sekretarz stanu w kancelarii premiera.

Według "Faktów TVN" możliwe jest też ewentualnie rozwiązanie, w którym resortem osobiście pokieruje premier Mateusz Morawiecki.

"Przy okazji", ale czy na własną prośbę? Minister Czerwińska ma odejść z rządu
"Przy okazji", ale czy na własną prośbę? Minister Czerwińska ma odejść z rząduFakty TVN

Stanowiska ministrów bez teki

Nie wiadomo, kto ma szansę objąć stanowiska ministrów bez teki za Beatę Szydło i Beatę Kempę.

Szef KPRM Michał Dworczyk zapewniał w poniedziałek w TVN24, że na pewno będzie dalej funkcjonował Komitet Społeczny Rady Ministrów. - Ten komitet ma dotychczasowy dorobek i powinien dalej prowadzić prace - podkreślił. - Na pewno jeden z ministrów przejmie obowiązki pani premier Szydło, (...) podobnie jak obowiązki pani minister Beaty Kempy, która była ministrem w kancelarii premiera, przejmie minister. Nie zostanie zlikwidowany ten obszar aktywności - zaznaczył. Kempa jest ministrem ds. pomocy humanitarnej.

Nie padają także nazwiska ewentualnych następców rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej.

Autor: js/adso/kwoj / Źródło: tvn24.pl, TVN24, Fakty TVN, RMF FM, Radio Zet, Rzeczpospolita, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości