Polska

Pytania referendum możemy poznać przed wakacjami

Polska

Prezydent: chcę, żeby to było referendum konsultacyjne
tvn24Prezydent tłumaczył w maju, dlaczego referendum jest potrzebne (materiał z 16.05.2017)

Treść pytań referendum konsultacyjnego dotyczącego zmiany konstytucji może być znana przed wakacjami 2018 roku – powiedział w piątek dziennikarzom zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Zastrzegł, że nie jest to termin wiążący, a ostatecznie decydował będzie o tym prezydent.

- Gdybym miał powiedzieć wstępnie i niewiążąco w stu procentach, to powiedziałbym, że można się spodziewać, że dyskusja na pierwszym etapie będzie spuentowana przed wakacjami 2018 roku – powiedział dziennikarzom Mucha, który jest pełnomocnikiem prezydenta Andrzeja Dudy do spraw referendum konsultacyjnego. Zastrzegł, że decydował o tym będzie prezydent.

Pytań mniej więcej dziesięć

Według ministra pytań referendalnych może być około dziesięciu. - Ale nie jest to liczba magiczna, może ich być niewiele mniej niż 10, może być niewiele więcej - dodał. Podkreślił też, że kampania społeczno-informacyjna w sprawie referendum będzie miała dwa etapy. - Jesteśmy na etapie pierwszym – poprzedzającym skierowanie przez pana prezydenta projektu postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego do Senatu – zaznaczył Mucha.

Jak dodał, na podstawie konsultacji społecznych, wszystkich spływających informacji i postulatów dotyczących kierunków zmian konstytucji - z pomocą prawników i socjologów - sformułowany zostanie projekt postanowienia zawierający pytania referendalne.

- Ta dyskusja będzie się toczyć pewnie do kwietnia – maja. Wtedy, kiedy pytania zostaną sformułowane, czyli będziemy mieć rozstrzygnięcie w Senacie, że referendum się odbędzie, będziemy chcieli drugi etap kampanii prowadzić bardzo dynamicznie – podkreślił Mucha.

- Prezydent nie będzie namawiał do udzielania konkretnych odpowiedzi na konkretne pytania. Prezydent chce się wsłuchać w głos Polaków i chce powiedzieć: idźcie na referendum i zdecydujcie w najważniejszej dla Was sprawie, w sprawie określenia kierunków zmiany konstytucji – zaznaczył minister.

Referendum być może dwudniowe

Zapowiedział, że tocząca się debata ma przygotować zmianę konstytucji. Dodał, że sama zmiana nastąpi w ciągu "można spodziewać się, że kilku lat". - Chodzi o to, żeby władzę móc sprawować efektywnie. Dzisiaj mamy spory kompetencyjne – zauważył Mucha.

Według niego, nie jest jeszcze przesądzone, czy referendum będzie jedno czy dwudniowe. - Biorąc pod uwagę, że 11 listopada to stulecie odzyskania niepodległości pan prezydent wyraźnie podkreślał, że nie wyklucza, że to referendum mogłoby się odbywać w sobotę i w niedzielę czyli 10 i 11 listopada 2018 roku – dodał minister.

Pytany jakie postulaty już teraz zgłaszają Polacy poinformował, że dotyczą one m.in. kwestii relacji między prawem europejskim a krajowym, kompetencji samorządów, społecznej gospodarki rynkowej, zabezpieczenia w ustawie zasadniczej wieku emerytalnego, kwestii dotyczących zdrowia i edukacji, programów takich jak 500 plus i określenia, które z ustaw mają być przyjmowane w szczególnym trybie, czy przy szczególnej większości głosów.

- Co do preambuły, podczas dyskusji ze środowiskami wiejskimi pojawiło się, wprost, że dziś preambuła nie odwołuje się w ogóle do problematyki wiejskiej czy mieszkańców wsi. Można powiedzieć 40 procent społeczeństwa nie ma w niej uwzględnienia – zauważył Mucha. Jak zaznaczył, jeśli miałaby nastąpić zmiana konstytucji, to nie może się ona odbywać tak jak w 1997 r. – ale proces jest stanowienia powinien być od zarania "obywatelski".

"Spokojnie, rozsądnie, merytorycznie"

Podczas otwartego spotkania Mucha mówił, że konstytucja powinna ulec zmianie, bo po części się zdezaktualizowała, a po części nie odpowiada oczekiwaniom Polaków. Jak zauważył, konstytucja została przyjętą przed polskim członkostwem w UE i NATO i to są tylko niektóre kwestie wymagające regulacji.

- Jestem przekonany, odwołując się do doświadczeń historycznych - powstania Konstytucji 3 maja i konstytucji marcowej - że mamy do czynienia z tym, co konstytucjonaliści nazywają momentem konstytucyjnym i że my jesteśmy w stanie tę debatę przeprowadzić spokojnie, rozsądnie, merytorycznie. Państwa odpowiedzi są w stanie przygotować grunt pod tego rodzaju zmianę konstytucji, która będzie satysfakcjonująca – powiedział Paweł Mucha.

Prezydent w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

Debata o referendum konstytucyjnym zainaugurowana została w Gdańsku pod koniec sierpnia. Obecnie trwają kolejne spotkania w różnych częściach Polski, mają się odbyć w każdym z województw.

Prezydent Andrzej Duda będzie gościem "Kawy na ławę" w niedzielę o 10.45 w TVN24

Autor: mnd/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Raporty:
Pozostałe wiadomości