Polska

Redaktor naczelny "Charlie Hebdo" przyjedzie do Warszawy

Polska


Pod koniec marca do Warszawy przyjedzie Gerard Briard, redaktor naczelny francuskiego tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". Dziennikarz przyjął zaproszenie organizatorów Dni Ateizmu. W zamachu na redakcję jego pisma zginęło 12 osób, w tym główni rysownicy.

Jak zauważają organizatorzy, tegoroczne Dni Ateizmu odbędą się po zamachu na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo".

"Dlatego, w hołdzie pracownikom 'Charlie Hebdo', zamordowanym bestialsko przez fundamentalistów religijnych, motywem przewodnim naszego wydarzenia będzie obrona sumienia, słowa i wyrazu" - napisali na swojej stronie internetowej.

Jak poinformowali, gościem specjalnym Dni Ateizmu będzie naczelny tygodnika Gerard Briar. Spotkanie z nim zaplanowano na piątek 27 marca. Organizatorzy zaznaczyli, że redaktor przyjął zaproszenie jeszcze przed masakrą w Paryżu.

Dni Ateizmu

Drugim - jak go określają - wyjątkowym gościem będzie Waleed Al-Husseini, młody Palestyńczyk, który za swój ateizm był więziony i torturowany.

Podczas trzydniowej imprezy odbędą się m.in. panele dyskusyjne i kongresy, w których wezmą udział przedstawiciele zagranicznych organizacji ateistycznych.

Drugiego dnia spod pomnika Kopernika na Rynek Starego Miasta przejdzie Marsz Ateistów. Odbędzie się też rekonstrukcja stracenia Kazimierza Łyszczyńskiego, patrona polskich ateistów, autora traktatu "De non existentia Dei".

Organizatorem wydarzenia jest Koalicja Ateistyczna, a partnerem m.in. fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego. Spotkanie odbędzie się w Warszawie 27-29 marca.

Jak Dzień Windy?

Także podczas ubiegłorocznych Dni Ateizmu odbył się marsz upamiętniający ścięcie Kazimierza Łyszczyńskiego. Zasadność obchodów tłumaczył wówczas Krystian Legierski. - Chodzi o walkę o zasadę świeckości i zachowanie odrębności religii od państwa. - Jeżeli jest Dzień Windy, to równie dobrze może być Dzień Ateizmu, mogę się tylko zastanawiać, jaką wartość to ze sobą niesie - skomentował to poseł Jacek Żalek (Polska Razem).

Autor: db / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości