"Systemowy atak wymierzony w duchowieństwo". Reakcja w sprawie arcybiskupa Głódzia

Polska

Duchowni Archidiecezji Gdańskiej wydali oświadczenietvn24
wideo 2/3

"Wyrażamy swoje oburzenie i dezaprobatę wobec pełnej agresji narracji, która odbiega od rzeczywistości" - napisali duchowni Archidiecezji Gdańskiej w wydanym w sobotę oświadczeniu. To reakcja na reportaż "Czarno na białym", w którym pod adresem metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia padają zarzuty ubliżania, publicznego poniżania i psychicznego znęcania się.

Duchowni wyrazili swój sprzeciw wobec reportażu na temat arcybiskupa Głódzia. "W związku z programem pt. 'Czarno na białym' wyemitowanym przez stację TVN24 w dniu 24 października 2019 roku, wyrażamy swoje oburzenie i dezaprobatę wobec pełnej agresji narracji, która odbiega od rzeczywistości" - napisali w wydanym oświadczeniu.

Dodali, że "w materiale tym obraz arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia został zakłamany i zmanipulowany w oparciu o anonimowe relacje uczestników programu oraz przy wsparciu niektórych duchownych".

"Uderzenie w Pasterza archidiecezji odbieramy także jako systemowy atak wymierzony w duchowieństwo i wiernych Archidiecezji Gdańskiej" - czytamy.

Oświadczenie podpisali: biskupi pomocniczy, Kolegium Konsultorów, dziekani wszystkich dekanatów Archidiecezji Gdańskiej, prepozyci kapituł, moderatorzy Gdańskiego Seminarium Duchownego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hierarchowie "nic nie wiedzą" o sprawie arcybiskupa Głódzia

Świadectwa księży

Reporterzy "Czarno na białym" w wyemitowanym w czwartek materiale o metropolicie gdańskim Sławoju Leszku Głódziu ujawnili między innymi fragmenty świadectwa jednego z księży, który współpracował z arcybiskupem. Pod adresem Głódzia padają zarzuty ubliżania, publicznego poniżania i znęcania się psychicznego. Reporterzy rozmawiali z kilkunastoma byłymi i obecnymi duchownymi. Wszyscy opisywali podobny mechanizm psychicznej przemocy, której doświadczyli w kontaktach ze swoim kościelnym przełożonym. Redakcja wysłała do gdańskiej kurii kilkanaście pytań dotyczących przytaczanych informacji. Mimo upływu dwóch miesięcy nikt nie odpowiedział. ZOBACZ MATERIAŁ "CZARNO NA BIAŁYM" O ZARZUTACH POD ADRESEM ARCYBISKUPA Według informatorów "Czarno na białym" księża, którzy mieli być krzywdzeni przez arcybiskupa Głódzia, szukali pomocy u przedstawiciela papieża w Polsce, a ich świadectwa dostało dwóch ostatnich nuncjuszy apostolskich w Polsce - arcybiskup Celestino Migliore i arcybiskup Salvatore Pennacchio. Reporterzy wysłali pytania do nowego nuncjusza, co zamierza zrobić w tej sprawie, ale jak do tej pory nie otrzymali odpowiedzi. Księża, którzy składali w tej sprawie świadectwa, twierdzą, że nikt się z nimi nie kontaktował i nie zadał sobie trudu, żeby sprawdzić składane przez nich relacje.

Autor: js/tr / Źródło: PAP, TVN24