Polska

"Rajdy samotnych wilków to realne zagrożenie terrorystyczne dla Polski"

Polska

Podobnie jak w Tunezji, w Polsce - według szefa BBN - może dojść do ataku "samotnego wilka"tvn24
wideo 2/21

To jest chyba na dzisiaj jedyne realne zagrożenie terrorystyczne dla Polski - rajdy tych zachodnich samotnych wilków - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. Jego zdaniem nie jest to coś grożącego Polakom bezpośrednio w najbliższym czasie, ale na dłuższą metę.

Według Kozieja „nieudana strategia multikulti przyczyniła się do tego, że u wielu muzułmanów żyjących w Europie Zachodniej odezwał się fundamentalizm islamski. Jego zdaniem z Europy Zachodniej mogą pochodzić dżihadyści, którzy samotnie planują i przeprowadzają ataki - są to tzw. samotne wilki.

Jak podkreślił szef BBN, stanowią oni zagrożenie, które "prawie nie można wykryć".

- W sensie taktycznym, dzisiejszym, jesteśmy bezpieczni, ale w sensie strategicznym długofalowym - nie. Dlatego, że jesteśmy częścią tego świata zachodniego - uznał Koziej.

Ogólnoeuropejskie wyzwanie

Zdaniem szefa BBN zagrożenie terroryzmem jest wyzwaniem dla całej Europy, z uwagi na otwarte granice. Dlatego, jak mówił, konieczne są mechanizmy ogólnoeuropejskie, którą mają na celu zwalczanie terroryzmu.

- Mamy trochę czasu, aby dobrze wtopić się w cały system bezpieczeństwa ogólnoeuropejskiego - pocieszał, ale jednocześnie przyznał, że z widmem zamachu terrorystycznego w Polsce "trzeba się oswoić".

- Trzeba się przygotować na działanie w takich trudnych warunkach - powiedział Koziej i dodał, że minie „pokolenie albo i dwa” zanim muzułmanie w swoim gronie uporają się z problemem islamskich radykalistów.

Autor: fil/ja / Źródło: tvn24

Raporty: