Polska

Prezydent Łotwy u Andrzeja Dudy. "NATO w relacjach z Rosją powinno stać razem"

Polska

Aktualizacja:
Duda i Vejonis
Duda i Vejonistvn24
wideo 2/33

- NATO powinno przede wszystkim dbać o to, aby flanka wschodnia Sojuszu Północnoatlantyckiego była zabezpieczona i żeby było widać tę spójność, jednomyślność i solidarność - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem. Prezydent Łotwy Raimonds Vejonis z małżonką Ivetą Vejone przebywa w poniedziałek z oficjalną wizytą w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że rozmowa z prezydentem Vejonisem dotyczyła zarówno relacji dwustronnych polsko-łotewskich, jak i relacji polsko-łotewskich prowadzonych w ramach NATO oraz UE.

Wypełnienie postanowień szczytu NATO

- Omawialiśmy z panem prezydentem przede wszystkim kwestię wypełnienia postanowień ostatniego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, teraz zbliża się szczyt w Brukseli, gdzie znów spotkamy się z przywódcami innych państw NATO, ale jesteśmy w trakcie realizacji tego, co wcześniej przed laty zostało postanowione w Newport i w zeszłym roku w Warszawie - mówił.

Plany utworzenia grupy batalionowej

Prezydent zaznaczył, że rozmowy dotyczyły także tworzonej grupy batalionowej na Łotwie, w której bierze udział także kompania polskich żołnierzy wyposażona w czołgi. - Cieszę się, że Polska w ramach tej grupy batalionowej, której państwem ramowym jest Kanada, będzie miała taką aktywną rolę, to prawie 200 polskich żołnierzy, którzy w najbliższym czasie na Łotwę pojadą - powiedział Duda. - Nawiązujemy w ten sposób w jakimś sensie, mówiliśmy o tym dzisiaj z panem prezydentem, do wielkiej tradycji, stuletniej tradycji współdziałania żołnierzy polskich i żołnierzy łotewskich, w czasie kiedy Łotwa odzyskiwała niepodległość, kiedy walczyła o utworzenie granic wolnego państwa - dodał.

Kwestie bezpieczeństwa

Jak podkreślił Duda, rozmowa z prezydentem Łotwy dotyczyła także kwestii zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom obu państw, w tym współpracy wojskowej oraz o relacjach z Rosją. - Tutaj nasze stanowiska z panem prezydentem są można powiedzieć absolutnie zgodne, uważamy, że NATO powinno w tej sprawie relacji z Rosją stać razem i powinno przede wszystkim dbać o to, aby flanka wschodnia Sojuszu Północnoatlantyckiego była zabezpieczona i żeby było widać tę spójność, jednomyślność i solidarność wszystkich państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i determinację w tym, aby terytorium NATO było terytorium absolutnie niepodzielnym - powiedział prezydent. - Mamy także wspólne stanowisko, że NATO powinno zwalczać terroryzm i także w tej sprawie powinno zajmować twardą postawę - dodał.

Bezpieczeństwo w rejonie Morza Bałtyckiego

- Polska i Łotwa blisko ze sobą współpracują na rzecz umacniania bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego - zadeklarował z kolei Raimonds Vejonis. Jak podkreślił, Polska i Łotwa mają wspólny pogląd na temat globalnych i regionalnych wyzwań.

- Nasze dyskusje potwierdzają to, że nasze kraje podzielają wspólne poglądy na temat obecnych globalnych i regionalnych wyzwań, takich jak: współpraca regionalna i polityka bezpieczeństwa - powiedział Vejonis na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak ocenił, "Polska i Łotwa blisko ze sobą współpracują na rzecz umacniania bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego". Vejonis powiedział, że pełna implementacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, to priorytet dla państw bałtyckich. Podkreślił też, że silny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa naszego regionu. Prezydent Łotwy poinformował, że rozmawiał z Andrzejem Dudą m.in. o najważniejszych kwestiach, dotyczących: Unii Europejskiej, NATO oraz relacji bilateralnych.

"Brexit powinien mieć maksymalnie łagodny przebieg"

Prezydenci nawiązali również do sprawy Brexitu. - Należy szukać porozumienia z Wielką Brytanią, tak żeby ten Brexit przebiegł w sposób maksymalnie łagodny dla naszych społeczeństw i aby (...) ta relacja była korzystna (w przyszłości) zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Wielkiej Brytanii.

Bo to jest warunkiem dobrego współdziałania na przyszłość w kwestii zabezpieczenia praw polskich i łotewskich obywateli, którzy w Wielkiej Brytanii dzisiaj przebywają i będą przebywali - mówił polski prezydent.

W oświadczeniu po zakończeniu rozmów z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem Andrzej Duda podkreślił, że Polskę i Łotwę łączy zgodne stanowisko w sprawach unijnych, m.in. w kwestii Brexitu.

Spotkanie państw Trójmorza

Duda wyraził również wdzięczność wobec swojego łotewskiego partnera za deklarację udziału w spotkaniu państw Trójmorza. - Dla mnie to jest inicjatywa właśnie europejska, dla mnie to jest inicjatywa w ramach Unii Europejskiej, która dąży do spójności w ramach Unii Europejskiej która dąży do wyrównania rozwoju pomiędzy częściami Unii Europejskiej, tak aby te różnice w miarę możliwości się zatarły - podkreślił. Polski prezydent relacjonował, że podziękował również Vejonisowi za jego wsparcie dla polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. - Zapewniłem pana prezydenta, że chcemy być w Radzie Bezpieczeństwa nie tylko po prostu jej członkiem, ale też reprezentantem naszego regionu Europy i że jesteśmy wsłuchani tutaj także we wszystkie propozycje i inicjatywy, z jakimi będą wychodzili nasi partnerzy regionalni, także Łotwa - dodał.

Autor: arw\mtom/jb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości