Radziwiłł: wydaje się dopuszczalne, by  dopuścić stosowanie preparatów z marihuany

Premier przegląda resorty. Szydło: Nie będzie dymisji ministra zdrowia
Premier przegląda resorty. Szydło: Nie będzie dymisji ministra zdrowia
tvn24
tvn24Premier Beata Szydło poinformowała, że nie będzie dymisji Konstantego Radziwiłła

Nie ma dowodów, że marihuana jest lekiem. Wydaje się jednak dopuszczalne, by dla niewielkiej grupy pacjentów sprowadzać preparaty marihuanowe jako surowce farmaceutyczne i po przygotowaniu w aptekach, zapewnić ich stosowanie – uważa minister zdrowia. Z kolei premier Beata Szydło na konferencji poinformowała, że nie będzie dymisji Konstantego Radziwiłła.

- Pan minister Konstanty Radziwiłł ma w tej chwili naprawdę dużo ważnych spraw do zrealizowania – powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem Radziwiłłem i szefową MRPiPS Elżbietą Rafalską.

Premier wskazała, że Polacy czekają na reformy w służbie zdrowia. - Wiemy doskonale, że to ogromna bolączka i system służby zdrowia trzeba zmienić. To nie będzie łatwe ale jesteśmy do tego dobrze przygotowani – zapewniła.

Lecznicza marihuana "dopuszczalna"

Minister zdrowia był z kolei pytany m.in. o leczniczą marihuanę. Mówił, że nie ma dowodów na to, aby marihuana była lekiem zwalczającym choroby. - Są dość słabe dowody na to, że w pewnych okolicznościach można ją stosować jako środek zmniejszający dolegliwości – powiedział.

- Stosujemy cały szereg leków objawowych w różnych chorobach i one biją na głowę preparaty pochodzące od marihuany i to można powiedzieć, jest punkt wyjścia – tłumaczył Radziwiłł. Dodał, że myśląc o regulacjach trzeba mieć na względzie również fakt, że marihuana jest narkotykiem.

Minister stwierdził, że wydaje się, iż w Polsce można dopuścić "w tych przypadkach, w których istnieje jakaś szansa, że pacjentom może to pomóc, stosowanie produktów pochodzących od marihuany, na zlecenie lekarzy".

- Wydaje się, że nie ma żadnego powodu, byśmy uznali, że jest jakaś wielka masowa potrzeba posiadania dużej ilości tego typu preparatów w Polsce. Nie ma żadnego powodu, aby wprowadzać w Polsce uprawy marihuany, czy to indywidualne przez pacjentów, czy to większe – powiedział szef resortu zdrowia.

- Wydaje się, że jest dopuszczalne, aby dla niewielkiej grupy pacjentów, którzy tego potrzebują, zgodnie z zleceniem lekarskim, sprowadzać preparaty marihuanowe jako surowce farmaceutyczne i po przygotowaniu w odpowiednio wytypowanych aptekach, zapewnić stosowanie tego typu preparatów jako terapii eksperymentalnej – dodał.

Według niego, w tym kierunku powinny iść prace podkomisji, która zajmuje się poselskim projektem dotyczącym medycznego wykorzystywania marihuany.

Wartości najwyższe

Minister przypominał, że resort realizuje program darmowych leków dla seniorów. - W ubiegłym roku wydano z tego programu ponad 4 mln leków, w tym roku jest zabezpieczone w budżecie ponad 0,5 mld zł na ten cel - powiedział.

Zapowiedział, że w połowie roku w życie wejdzie ustawa o sieci szpitali. Poinformował, że w związku z nią "wiele samorządów już zaczyna myśleć o różnego rodzaju rozwiązaniach polegających na konsolidacji albo tworzeniu nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, czyli zupełnie publicznych szpitali, które muszą być podstawą zabezpieczenia szpitalnego polskich obywateli, polskich pacjentów".

Minister mówił też, że w minionym roku weszła w życie tzw. ustawa o dekomercjalizacji szpitali, która gwarantuje zachowanie ich publicznego charakteru.

Dodał, że tym roku ma wejść w życie ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej, która ma pomóc w koordynowaniu opieki nad pacjentem. Resort pracuje też nad ustawą o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. - Jakość opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjentów to wartości najwyższe - podkreślił Radziwiłł.

Autor: KB/adso/ib / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości