Polska

Radosne święto Wielkiejnocy. Chrystus zmartwychwstał

Polska

WikipediaNa stole wielkanocnym nie może zabraknąć pisanek

Kościół katolicki obchodzi dziś święto Zmartwychwstania Pańskiego. Święta wielkanocne są szczególnie radosne, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

W kościołach katedralnych w całym kraju uroczystościom świąt wielkanocnych przewodniczyć będą biskupi diecezjalni.

W stolicy głównym uroczystościom będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wcześnie rano odprawi mszę świętą rezurekcyjną w warszawskiej parafii Zesłania Ducha Świętego i poprowadzi procesję wokół kościoła. Przed południem poprowadzi procesję i odprawi mszę św. pontyfikalną w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Odrodzenie i nowość

Wiele polskich rodzin w wielkanocny ranek zasiądzie do tradycyjnego uroczystego śniadania. Głównym pokarmem, który pojawia się tego dnia na polskich stołach jest jajko, symbol nowego życia i zmartwychwstania Chrystusa.

Do tematu nowości odniósł się w Wielką Sobotę podczas Mszy Wigilii Paschalnej papież Franciszek. W homilii podczas mszy w bazylice Świętego Piotra, przywołując scenę wstrząsu, jaki przeżyły kobiety ujrzawszy pusty grób Jezusa zapytał: "Czy i nam się to nie zdarza, gdy dzieje się coś naprawdę nowego w codziennej rzeczywistości? Zatrzymujemy się, nie rozumiemy, nie wiemy, jak z tym sobie poradzić". - Nowość często budzi w nas lęk, także nowość, którą przynosi nam Bóg, nowość, jakiej Bóg od nas oczekuje. Jesteśmy jak apostołowie z Ewangelii: często wolimy trzymać się naszych pewności, zatrzymać się przy grobie, z myślą o zmarłym, który ostatecznie żyje jedynie w pamięci historii jak wielkie postaci z przeszłości - mówił Franciszek. - Boimy się niespodzianek Boga. On zawsze nas zaskakuje- dodał. Papież apelował: "Nie zamykajmy się na nowość, którą Bóg pragnie wnieść w nasze życie".

Autor: mk/iga / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości