Polska

Powiat sochaczewski chce przyjąć pomnik Jana Pawła II z Francji

Polska

Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcyTVN24, Fakty TVN
wideo 2/3

Radni powiatu sochaczewskiego przyjęli w poniedziałek stanowisko popierające działania premier Beaty Szydło w obronie pomnika św. Jana Pawła II we francuskiej miejscowości Ploermel i zadeklarowali jednocześnie możliwość jego przeniesienia do jednej z gmin regionu.

W minioną sobotę premier Szydło powiedziała, że rząd podejmie starania, by "ocalić od ocenzurowania" znajdujący się w Ploermel pomnik papieża Polaka, wobec którego Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji, podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie z monumentu krzyża. Premier zapowiedziała, że zaproponowane zostanie przeniesienie pomnika do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej.

Powiat sochaczewski popiera premier

Stanowisko popierające działania premier Szydło i deklarację ws możliwości przyjęcia pomnika radni powiatu sochaczewskiego poparli przez aklamację – poinformowała w poniedziałek starostwa sochaczewska Jolanta Gonta. Zaznaczyła, że stanowisko to zostanie przekazane na piśmie premier Szydło. - W tym stanowisku, oprócz tego, że wyrażamy gotowość godnego przyjęcia pomnika, to również popieramy działania pani premier. Dziękujemy jej, że w taki sposób postrzega ten temat, bo jest to dla nas żywotnie ważna sprawa – powiedziała Gonta. Dodała, że decyzja o dokładnej lokalizacji pomnika w jednej z gmin regionu sochaczewskiego zapadłaby w chwili ostatecznego rozstrzygnięcia, że monument faktycznie trafi do Polski. - Na terenie powiatu sochaczewskiego jest wiele godnych miejsc – zaznaczyła starosta.

Mają zdjąć krzyż z pomnika

Inicjatywa szefowej rządu to reakcja na środową decyzję Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, która podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploermel. Zdaniem Rady krzyż jest "ostentacyjnym symbolem religijnym", który "łamie zasadę świeckości państwa". Monument we francuskiej miejscowości Ploermel przedstawia postać św. Jana Pawła II pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się ogromny krzyż. W sumie pomnik ma ponad osiem metrów wysokości. "Spór o krzyż" trwał od 2006 roku, kiedy monument został wzniesiony. Środowe postanowienie Rady Stanu, to potwierdzenie werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie zrobią, cały pomnik św. Jana Pawła II będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

Autor: mart/sk / Źródło: PAP