"Nie chcieliśmy, by nazwa prowadziła do sporu". Nie będzie ronda Bartoszewskiego

TVN24

Radni nie zgodzili się na nazwanie ronda imieniem Bartoszewskiegotvn24
wideo 2/2

Radni z Krapkowic (województwo opolskie) nie zgodzili się, aby rondo w tym mieście nosiło imię profesora Władysława Bartoszewskiego. W opinii opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad stwierdzono, że "należy nadawać nazwy, które nie budzą jakichkolwiek kontrowersji".

Propozycję nadania rondu imienia Władysława Bartoszewskiego już w grudniu 2017 r. zgłosili radni z klubu firmowanego przez związanego z Platformą Obywatelską Macieja Sonika, który pełni funkcję starosty krapkowickiego. O opinię poproszono opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Tam stwierdzono, że "nazwanie ronda imieniem Władysława Bartoszewskiego mogłoby prowadzić do konfliktów społecznych". Zaznaczono jednak, że ostateczna decyzja należy do samorządu.

Przeciwni nadaniu skrzyżowaniu imienia Bartoszewskiego od początku byli politycy lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem rondo powinno nosić nazwę Rodła lub Prawd Polaków, co dobrze miałoby wpisywać się w setną rocznicę odzyskania niepodległości i podkreśliłoby wkład mieszkających na Górnym Śląsku Polaków w tworzenie niepodległego państwa.

Z kolei radni Mniejszości Niemieckiej i klubu radnych związanego z burmistrzem miasta proponowali nazwy neutralne, związane na przykład z branżą papierniczą, z której znane są Krapkowice.

Rondo mieści się w Krapkowicach
tvn24

"Najlepsze rozwiązanie i najlepsza propozycja"

Podczas piątkowego głosowania wniosek o nazwanie ronda na cześć Władysława Bartoszewskiego przepadł. 10 radnych go poparło, tylu samo było przeciw, a jeden radny wstrzymał się od głosu.

- To jest najlepsze rozwiązanie i najlepsza propozycja na nazwanie tego ronda - komentował w rozmowie z reporterem TVN24 Andrzej Małkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Krapkowicach, który głosował "za".

- Patrząc na nasz region, (nadanie imienia - red.) osoby, która tak wiele dokonała, jeśli chodzi o pojednanie polsko-niemieckie, jest świetną i bardzo szlachetną propozycją - tłumaczył.

Z kolei radny miasta Krapkowice, Dariusz Kandziora, który sprzeciwił się przyjęciu wniosku, tłumaczył, że "pomysłem niezależnych radnych było to, żeby rondo miało nazwę neutralną".

- Nie chcieliśmy, żeby nazwa wybitnej osoby, profesora Bartoszewskiego, prowadziła do sporu między dwiema największymi partiami politycznymi - mówił Kandziora.

Starosta Maciej Sonik nie wykluczył, że w przyszłości radni z jego ugrupowania wrócą do pomysłu uhonorowania Władysława Bartoszewskiego na terenie Krapkowic.

Profesor Bartoszewski

Władysław Bartoszewski (1922-2015) był pisarzem, historykiem, więźniem obozu Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, działaczem Rady Pomocy Żydom "Żegota" i uczestnikiem powstania warszawskiego.

Po wojnie był więziony przez władze komunistyczne. W niepodległej Polsce był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych.

PRZECZYTAJ SYLWETKĘ WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO

Autor: ads//kg / Źródło: TVN24, PAP