Odchodzący członkowie Rady Medycznej o powodach rezygnacji z doradzania rządowi

Autor:
pp\mtom
Źródło:
TVN24, "Dziennik Gazeta Prawna"
Członkowie Rady Medycznej w "DGP": nie chcemy autoryzować kolejnych zgonów
Członkowie Rady Medycznej w "DGP": nie chcemy autoryzować kolejnych zgonówTVN24
wideo 2/20
TVN24Członkowie Rady Medycznej w "DGP": nie chcemy autoryzować kolejnych zgonów

Poziom manipulacji ze strony rządu w kwestii walki z pandemią był za wysoki - powiedzieli w nieoficjalnych rozmowach z "Dziennikiem Gazetą Prawną" odchodzący członkowie Rady Medycznej przy premierze, którzy w piątek złożyli rezygnacje z doradzania rządowi. "Nie chcemy autoryzować kolejnych zgonów" - stwierdzili.

13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze w piątek złożyło rezygnacje z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. Napisali w oświadczeniu, że ich decyzja jest spowodowana "brakiem wpływu rekomendacji na realne działania" oraz "narastającą tolerancję" rządu dla "zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Członkowie Rady Medycznej: nie chcemy autoryzować kolejnych zgonów

W poniedziałek w nieoficjalnych rozmowach z "Dziennikiem Gazetą Prawną" odchodzący członkowie Rady Medycznej mówili o powodach rezygnacji z doradzania rządowi. "Nie chcemy autoryzować kolejnych zgonów" - przytacza ich wypowiedzi "DGP".

Zdaniem rezygnujących "poziom manipulacji ze strony rządu w kwestii walki z pandemią był za wysoki". W rozmowach z "DGP" byli członkowie Rady Medycznej wskazali "listę zarzutów" do rządzących. Wymienili tu "działania PR-owe w zamian za ludzkie życie, hipokryzję i brak sprawczości".

Posiedzenie Rady Medycznej pod przewodnictwem premieraKrystian Maj/KPRM

Matyja: zaproszę do Naczelnej Rady Lekarskiej tych, którzy odeszli z Rady Medycznej

W sobotę w TVN24 profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, poinformował, że zaprosi odchodzących członków Rady Medycznej do współpracy z NRL, by "wydawać rekomendacje, zalecenia, oparte o wiedzę naukową".

Profesor podkreślił, że "ważne jest, by polskie społeczeństwo słyszało prawdę opartą na nauce". Według zapowiedzi Matyi, w poniedziałek ma dojść do oficjalnego zaproszenia członków Rady Medycznej.

Centrum Informacyjne Rządu: formuła doradcza Rady Medycznej zostanie zmieniona

W piątek do decyzji części członków Rady Medycznej odniosło się Centrum Informacyjne Rządu. Wskazało w oświadczeniu, że głos Rady Medycznej działającej od listopada 2020 roku, a także porady i sugestie ekspertów z innych dziedzin "są merytorycznym wsparciem dla decyzji Rady Ministrów i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego".

"Poszczególne decyzje były konsultowane z wieloma środowiskami - w tym z medykami, przedsiębiorcami, ekspertami od edukacji i psychologami. Trzeba jednak podkreślić, że opinie poszczególnych gremiów były często odmienne. Pokazywano w ten sposób wiele dróg na radzenie sobie z pandemią oraz jej skutkami społeczno-gospodarczymi. To rolą rządu jest podejmowanie decyzji na bazie zróżnicowanych stanowisk ekspertów - Rady Medycznej, ekonomistów, ekspertów z innych obszarów, na które wpływa epidemia" - napisano.

Czytaj więcej: Rezygnacje w Radzie Medycznej przez "brak wpływu rekomendacji". Co o jej członkach pisał premier?

CIR przekazało, że premier podziękował za współpracę odchodzącym członkom Rady, w tym szczególnie za przygotowanie założeń Narodowego Programu Szczepień. Centrum poinformowało też, że rezygnujący z funkcji doradcy zadeklarowali gotowość do pozostawania w stałym kontakcie z rządem, ale w innej formule niż dotychczas.

"W związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona. Zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez Prezesa Rady Ministrów Ministrowi Zdrowia" - podało CIR.

Niedzielski zapowiedział szerszy komentarz

Głos w sprawie w piątek po południu zabrał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. "Dziękuję za współpracę wszystkim członkom Rady Medycznej przy Premierze RP, którzy dziś złożyli rezygnację. Ta decyzja, zgodnie ze wspólnymi deklaracjami na posiedzeniu RM, na pewno nie kończy naszych kontaktów. Szerszy komentarz w poniedziałek" – napisał.

Rada Medyczna

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium. Wśród nich jest między innymi główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban.

Rada Medyczna do spraw COVID-19 została powołana zarządzeniem premiera z 6 listopada 2020 r. Jest organem pomocniczym premiera. Do zadań Rady należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych.

Autor:pp\mtom

Źródło: TVN24, "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości