Polska

Rada broni dziennikarzy

Polska

 
TVN24Rada staje za Skórzyńskim i Gierszewskim

Rada Konsultacyjna Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich staje w obronie Mariusza Gierszewskiego z Radia Zet i Krzysztofa Skórzyńskiego z TVN24. Wydała ona oświadczenie, w którym wyraziła sprzeciw wobec zapowiedzi postawienia dziennikarzom zarzutów złamania prawa podczas zbierania informacji.

Chodzi o zaprezentowany przez Gierszewskiego i Skórzyńskiego 4 stycznia 2009 r. materiał dotyczący przecieku z akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Akcja z 2007 roku doprowadziła do dymisji ówczesnego wicepremiera Andrzeja Leppera i rozpadu koalicji rządowej PiS z Samoobroną.

Prokuratura ma postawić Gierszewskiemu i Skórzyńskiemu zarzut ujawnienia tajemnicy śledztwa.

Mówi o tym art. 241 kodeksu postępowania karnego. Przewiduje on karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat, za publiczne rozpowszechnienie wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym.

Ograniczenie wolności słowa?

Oświadczenie, przekazane w sobotę Polskiej Agencji Prasowej, podpisali: dr Antoni Dudek, prof. Antoni Kamiński, prof. Tadeusz Kowalski, prof. Andrzej Paczkowski, mec. Jan Stefanowicz oraz Henryk Wujec.

Ich zarzuty prokuratury "prowadzą do ograniczenia wolności słowa (...) i kontroli władz publicznych przez obywateli za pośrednictwem mediów". Autorzy oświadczenia zaapelowali do Prokuratora Generalnego o kontrolę i objęcie osobistym nadzorem postępowania przygotowawczego w sprawie Gierszewskiego i Skórzyńskiego.

Rada Konsultacyjna Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP sprzeciwia się stawianiu dziennikarzom Mariuszowi Gierszewskiemu i Krzysztofowi Skórzyńskiemu zarzutów złamania prawa podczas poszukiwania i pozyskiwania informacji, czyli działań podejmowanych w ramach wykonywania przez nich zawodu dziennikarza. Tego typu zarzuty ze strony prokuratury prowadzą do ograniczenia wolności słowa w naszym kraju i ograniczania kontroli władz publicznych przez obywateli za pośrednictwem mediów. Apelujemy do Prokuratora Generalnego o kontrolę i objęcie osobistym nadzorem postępowania przygotowawczego w tej sprawie. Oświadczenie Rady

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości