Polska

Rada Bezpieczeństwa z Jaruzelskim rozmawia o Rosji

Polska

Rada Bezpieczeństwa z Jaruzelskim rozmawia o Rosji
TVN24Rada Bezpieczeństwa z Jaruzelskim rozmawia o Rosji

Grudniowa wizyta prezydenta Rosji ma być głównym tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które rozpoczęło się w Warszawie. Na obrady prezydent Bronisław Komorowski zaprosił poza powołanymi członkami, byłych prezydentów i premierów. W tym Wojciecha Jaruzelskiego.

Tematem spotkania RBN będą szeroko rozumiane stosunki polsko-rosyjskie, Rada jest pomyślana jako sposób wypracowania stanowiska na zbliżające się spotkanie prezydenta RP z prezydentem Rosji. szef BBN Stanisław KoziejSzef

Bez szefa PiS

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że swój udział w posiedzeniu Rady potwierdzili wcześniej Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa oraz Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Marcinkiewicz, Leszek Miller i Józef Oleksy.

W posiedzeniu weźmie ponadto udział b. minister spraw zagranicznych, członek grupy ekspertów NATO, która przygotowywała rekomendacje w sprawie koncepcji strategicznej Sojuszu Adam D. Rotfeld.

Rzecznik SLD Tomasz Kalita powiedział we wtorek, że na posiedzeniu RBN pojawi się też gen. Wojciech Jaruzelski.

Kontrowersje

Zaproszenie byłego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego wzbudziło od razu wiele kontrowersji. Prezes PiS nazwał tą decyzję "demonstracją polityczną".

Szef SLD Grzegorz Napieralski powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem posiedzenia Rady, że nie rozumie tych zarzutów. - To dobrze, że jest tu gen. Jaruzelski, to normalizuje też wewnętrzne stosunki u nas w kraju. I też myślę, że wygramy dobre relacje z Rosją, te relacje będą naprawdę bardzo dla nas korzystne, jeśli w Polsce będzie jednolity, polityczny front w sprawie stosunków z Rosją - zaznaczył Napieralski.

Wizyta Miedwiediewa

Środowa Rada zajmie się sprawą relacji polsko-rosyjskich przed planowaną na 6 grudnia wizytą w Warszawie Dmitrija Miedwiediewa. Szef BBN Stanisław Koziej zapowiedział, że podczas posiedzenia RBN zostanie opracowana polska strategia stosunków z Rosją.

Początek grudnia obfituje zresztą w wiele ważnych dla Polski wizyt zagranicznych. 7 grudnia Komorowski będzie gościł prezydenta Niemiec Christiana Wulffa, a następnego dnia spotka się w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą.

Z kolei premier Donald Tusk - oprócz rozmowy z Miedwiediewem w Warszawie - ma zaplanowaną tego dnia wizytę w Berlinie i spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

RBN jest konstytucyjnym organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą obecnie: marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, szef MSZ Radosław Sikorski, szef MON Bogdan Klich, szef MSWiA Jerzy Miller oraz szefowie partii parlamentarnych: PO - premier Donald Tusk, PSL - Waldemar Pawlak (wicepremier i minister gospodarki) i SLD - Grzegorz Napieralski.

Powołany do składu Rady lider PiS Jarosław Kaczyński na początku listopada zrezygnował z członkostwa w RBN.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości